Najpierw Konwent, później Kongres. Debata o usługach asystenckich

13 października Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR) zorganizowała Małopolski Konwent Regionalny. Tak jak w ubiegłym roku, miał on formę zdalną. Internetowej debacie towarzyszyło hasło „Usługi asystenckie – różne potrzeby, różne perspektywy”. Było to jedno z wydarzeń poprzedzających VII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami.

23 października odbędzie się VII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami „Mamy prawo do niezależnego życia. Nie możemy dłużej czekać!”. W latach 2015-2019 przedstawiciele środowiska spotykali się w Warszawie. Pandemia sprawiła, że ubiegłoroczną debatę przeprowadzono w  formie zdalnej. Tak też będzie i w tym roku, a prelegenci skupią się na tematyce dotyczącej deinstytucjonalizacji.

I Kongres został zorganizowany z inicjatywy FIRR-u, co podkreśliła prezeska tej organizacji Justyna Kucińska. Dodała, że w działania zaangażowały się również inne podmioty, które postanowiły zabiegać o wdrożenie Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Natomiast za największy dotychczasowy sukces ruchu kongresowego uznała założenia z 2017 r. do projektów ustaw.

Z kolei wiceprezeska FIRR-u Joanna Bryk poinformowała o przedsięwzięciu, którego celem jest opracowanie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Ta inicjatywa ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. FIRR jest jednym z partnerów projektu, a umowa została zawarta we wrześniu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Dbałość o podmiotowość

Czym są usługi asystenckie? Na to pytanie odpowiedziała Joanna Piwowońska z FIRR-u. W swoim wystąpieniu przedstawiła m.in. początki asystentury, ideę ww. działań oraz ich podstawy prawne. Ponadto zwróciła uwagę na dyskusje dotyczące zakresu asystencji osobistej. W przestrzeni publicznej pojawiają się bowiem pytania, czy do obowiązków asystenta należy np. pielenie ogródka lub wieszanie firanek. Jak zaznaczyła prelegentka, katalog usług jest otwarty.

Ekspertka FIRR-u podkreśliła, że najważniejsza jest dbałość o podmiotowość osoby z niepełnosprawnością. Istotne pozostają zachowanie dyskrecji i wykonywanie usług zgodnie z dyspozycjami OzN, a nie z własnymi przekonaniami. Nie zabrakło też wątków związanych z prawem wyboru osoby asystenta przez OzN.

Na temacie usług asystenckich dla rodzin z niepełnosprawnością skupił się Michał Bobowski, asystent reprezentujący Fundację Sustinae. Część jego wystąpienia dotyczyła projektów asystenckich realizowanych przez ww. organizację. Jeden z nich obejmuje 133 rodziny, a drugi – 50 rodzin. Ponadto prelegent podkreślił znaczenie gromadzenia danych o odbiorcach usług asystenckich. Przedstawił też problemy z dostępem do specjalistów. Jak zaznaczył, brakuje ich na rynku, a stawki oferowane w ramach projektów są zbyt niskie, żeby zatrudniać takie osoby.

Czas na wsparcie

Początek drugiej części Konwentu dotyczył różnych potrzeb związanych z usługami asystenckimi, co zostało zaprezentowane z perspektywy trenera oraz rodzica. Michał Bobowski stwierdził, że nie ma schematu postępowania. Należy odpowiadać na potrzeby dziecka, które nie chce w domu kolejnej terapii. W tym miejscu ma poczuć miłość i zaznać odpoczynku. Natomiast w trakcie asystentury można przemycać pewne elementy terapii, ale konkretne działania należy pozostawić specjalistom (np. logopedom, fizjoterapeutom).

Perspektywę rodzica przedstawiła Izabela Chwil-Szczęsna, będąca mamą dwóch autystycznych chłopców. Jak zaznaczyła, projekty półroczne nie są dobre. Dziecko przyzwyczaja się do asystenta i nie ma poczucia ciągłości, która jest niezwykle ważna przy realizacji usług asystenckich. Prelegentka podkreśliła również, że rodzic ma prawo spędzać czas w dowolny sposób. Potrzebuje nie tylko wyjść do urzędu czy lekarza. Równie istotna jest możliwość pójścia do fryzjera czy kawiarni, żeby się „zresetować”.

Uczestnicy Konwentu dowiedzieli się też, jak dobrze rozumieć i realizować usługi asystenckie. W tej kwestii wypowiedziała się Dorota Potyralska z Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”. Jak zaznaczyła prelegentka, należy wspierać, a nie wyręczać OzN. W trakcie swojego wystąpienia poinformowała m.in. o projekcie „AOON Warszawa”, który potrwa do maja 2022 r. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie usług asystenckich 60 dorosłym osobom z niepełnosprawnością, niesamodzielnym. Każdy uczestnik ma zapewnione wsparcie 2-3 asystentów, których łącznie jest 34.

Marcin Gazda, fot. zrzuty ekranowe

Data publikacji: 20.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również