Najważniejsze wydarzenia 2019 roku

STYCZEŃ
1 stycznia weszła w życie ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Ma to być nowa instytucja, której środki będą przeznaczane m.in. na realizację programów rządowych i resortowych, w tym obejmujących realizację zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnością. Realizacja tych programów będzie odbywać się w trybie naboru wniosków lub otwartego konkursu ofert.
Nabór wniosków będzie dokonywany przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, właściwego ministra lub Narodowy Fundusz Zdrowia.

5 stycznia na Gali Mistrzów Sportu „Przeglądu Sportowego” z tytułu Niepełnosprawnego Sportowca Roku 2018 cieszył się Igor Sikorski, zdobywca jedynego dla Polski medalu XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu. Zdobył go zajmując trzecie miejsce w slalomie gigancie na monoski. Biało-czerwoni czekali od 1988 r. na krążek paraolimpijski w narciarstwie alpejskim.

Igor Sikorski 23 stycznia zdobył brązowy medal w slalomie na monoski podczas trwających w Kranjskiej Gorze (Słowenia) paraalpejskich mistrzostw świata. Brązowy medalista z Pjongczangu stanął na podium mimo przeziębienia i trudnych warunków, które wyeliminowały z przejazdu blisko dziesięciu alpejczyków.

Dwa złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale zdobyła 26 stycznia reprezentacja parawioślarzy podczas rozgrywanych w Kopenhadze Mistrzostw Europy na ergometrze wioślarskim. Mistrzami Starego Kontynentu zostali Jolanta Majka (KSI Start Szczecin) oraz Robert Niesyczyński (UKS Salwator NPS Kraków).

31 stycznia minister rodziny, pracy i polityki społecznej na podstawie ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ogłosił roczny plan działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych na 2019 rok.

LUTY
Blisko 50 osób, które otrzymało z rąk ministra Jerzego Kwiecińskiego akty powołania na członka Rady Dostępności, uczestniczyło 25 lutego w jej pierwszym posiedzeniu. Nowo utworzony organ skupia przedstawicieli organizacji zajmujących się tematem niepełnosprawności, instytucji rządowych, sektora nauki i biznesu oraz ekspertów ds. dostępności. Tematem posiedzenia był stan prac nad programem Dostępność plus oraz omówienie postępów w procesie legislacyjnym ustawy o dostępności.

Justyna Kozdryk ze Startu Radom na odbywających się w lutym zawodach Pucharu Świata w Dubaju wywalczyła brązowy medal. Nie udało jej się powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu z Francji gdzie w klasyfikacji do 45 kg była najlepsza w Europie, a w klasyfikacji open wywalczyła srebrny medal.

MARZEC
W Warszawie 2 marca odbył się Kongres Europejskiej Federacji Amp Futbolu (EAFF). Mateusz Widłak, prezes Stowarzyszenia Amp Futbol Polska, został ponownie wybrany na prezesa tej Federacji. Najważniejszym punktem kongresu był wybór gospodarza przyszłorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej dla zawodników z amputacjami kończyn dolnych. Wybór Krakowa był jednomyślny. Polska pokonała tym samym konkurentów – Rosję, Niemcy i Irlandię. Ambasadorem turnieju będzie kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski.

Parlament Europejski przyjął 13 marca Europejski Akt o Dostępności (European Accesibility Act). Jego celem jest zapewnienie osobom starszym i osobom z niepełnosprawnością szerszego dostępu do podstawowych produktów i usług.
„W akcie brakuje najważniejszych kwestii. Nie zawiera on zapisów dotyczących transportu, usług świadczonych przez mikroprzedsiębiorstwa, sprzętu AGD. Nie ma w nim nic na temat obowiązku zapewnienia dostępności budynków i infrastruktury. Akt nie odnosi się do rzeczywistości, w której osoby z niepełnosprawnością żyją przez większość swojego życia” – przedstawiło w swoim stanowisku Europejskie Forum Osób z Niepełnosprawnością (EDF).

Europoseł Marek Plura uhonorowany został w marcu prestiżową nagrodą MEP Award 2019 w dziedzinie Zatrudnienie, Polityka Społeczna i Regionalna. „Europarlamentarne Oscary” przyznawane są co roku przez brukselski miesięcznik „The Parliament Magazine” dla najbardziej pracowitych i wpływowych posłów do Parlamentu Europejskiego.

18 marca odbyła się gala podsumowująca 19. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana. Do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przybyli m.in. artyści oraz laureaci Medalu świętego Brata Alberta. Wydarzenie po raz kolejny zostało przygotowane przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko i Fundację im. Brata Alberta.

200 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na dostosowanie uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych w ramach ogłoszonego 27 marca konkursu „Uczelnia dostępna”. Podczas konferencji prasowej na UW podpisano również umowę dot. szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników.

KWIECIEŃ
Spotkanie Artystów Nieprzetartego Szlaku (SANS) – Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w Lublinie w dniach 12-14 kwietnia, to największa impreza kulturalna i artystyczna dla osób z niepełnosprawnością na terenie środkowo-wschodniej Polski. Organizowana jest od 1989 roku!

14 kwietnia na starcie Orlen Warsaw Marahtonu pojawiło się 41 zawodników na wózkach z napędem ręcznym (handbikerów). Na 10-kilometrowej trasie najlepszy był Rafał Wilk z czasem 15 min. 37 sek., drugi ze stratą 1:35 był Krzysztof Plewa a trzeci z o 7 sek. gorszym wynikiem Rafał Szumiec. Wśród kobiet najwyżej uplasowała się Słowaczka Anna Oroszova, z czasem 22 min. 22 sek. zajęła w klasyfikacji ogólnej 19 miejsce.

MAJ
Grand Prix dla Uniwersytetu Warszawskiego, nagrody główne dla pracowni JEMS Architekci, Centrum Edukacji Ekologicznej w Łazienkach Królewskich, przedszkola „Żółty Słonik” w Suwałkach, KÄRCHER Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych, Domu Studenckiego „Hanka” w Poznaniu, Muzeum Warszawy oraz sieci placówek BNP Paribas Bank Polska. To najważniejsze rozstrzygnięcia 4. edycji konkursu „Lider Dostępności” pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który 8 maja w Pałacu Prezydenckim wręczył statuetki laureatom.

Polski Komitet Paraolimpijski, który powstał w 1998 roku, obchodził w 2019 roku dwudziestolecie swojego istnienia w strukturach międzynarodowych. Z tej okazji, podczas zorganizowanej 10 maja Gali Paraolimpijskiej, zostały wręczone nagrody dla najbardziej zasłużonych sportowców, trenerów, działaczy i partnerów Komitetu. Podczas Gali wręczono także nagrody finalistom Plebiscytu PZSN Start „Sportowiec 2018 roku”.

Minister MRPiPS Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej 16 maja poinformowała, że w 2019 roku w ramach SFWON sfinansowanych zostanie 10 programów skierowanych do osób niepełnosprawnych. Na ich realizację przeznaczono 647 mln zł. Środki te pochodzą z części obowiązkowej składki na Fundusz Pracy. Trzy główne obszary działań finansowanych z SFWON to: usługi opiekuńcze, pakiet „Mój dom” oraz „Asystencja”.

Wybitna paralekkoatletka Joanna Mazur i Jan Kliment wygrali dziewiątą edycję programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. Kryształową Kulę odebrali 17 maja. W finale para postawiła na mocny i czytelny przekaz związany ze światem osób niewidomych. Utytułowana lekkoatletka udowodniła, że dysfunkcja wzroku nie przekreśla aktywnego życia i podejmowania nowych wyzwań.

Na międzynarodowych regatach wioślarskich we włoskim Gavirate wzięło udział 25 reprezentacji z całego świata. W trakcie trzech dni sportowych zmagań (17-19 maja) biało-czerwoni wywalczyli cztery medale. Srebro i brąz zdobył Michał Gadowski, dwa brązowe medale Jolanta Majka (oboje z KSI Start Szczecin).

Niewidomy Martin Jung zagrał hejnał z wieży Bazyliki Mariackiej. Kilka godzin później na scenie wystąpił Marek Piekarczyk. To tylko część bogatego programu inauguracji XX Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” – Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Na przełomie maja i czerwca to był tydzień inny niż wszystkie.

CZERWIEC
Polscy żeglarze z niepełnosprawnością kolejny raz zdominowali Mistrzostwa Europy. EUROSAF Para Inclusion Sailing Europeans 2019 zostały rozegrane w dniach od 28 maja do 2 czerwca na jeziorze Traunsee w Austrii. Reprezentacja Polski liczyła 3 osoby. Wszyscy stanęli na podium. Piotr Cichocki oraz Olga Górnaś-Grudzień zdobyli złote medale, a Waldemar Woźniak brązowy. Zawodnicy z rywalizowali w jednoosobowej klasie HANSA 303. .

15 czerwca zakończył się w Chorzowie międzynarodowy turniej goalballa. W rywalizacji w Kompleksie Sportowym „Hajduki” uczestniczyło dziewięć drużyn, w tym tak egzotyczne jak Algieria, Włochy i Katar. Ostatecznie puchar Śląska poleciał do Algierii, polska kadra wywalczyła srebro, a „na pudle” znalazł się jeszcze Katar.

LIPIEC – SIERPIEŃ
Adrian gra w koszykówkę, a Szymon jest mistrzem w piłce siatkowej! Klaudia i Zuzia pięknie tańczą, a Antoś śpiewa po angielsku przy dźwiękach gitary, na której gra Krystian. Te i wiele innych talentów mają Mali Odkrywcy – dzieci z niepełnosprawnością, które po raz kolejny spędzają wakacje z Fundacją im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Czekały na nie cały rok.

XIX już edycja Pucharu Świata w szermierce na wózkach Szabla Kilińskiego znów pobiła frekwencyjny rekord – gościła ponad 250 zawodników z 34 państw. Jedna z największych na świecie szermierczych imprez dla sportowców z niepełnosprawnościami rozpoczęła się 11 lipca. O medale nie było łatwo. Wystarczy wspomnieć, że na szermierczych planszach pojawiło się 18 Chińczyków i 24 Rosjan.

Sportowy lipiec to jednak przede wszystkim Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix – 47 mistrzostwa Polski, które później nagrodzone zostało statuetką Sir Ludwika Guttmanna za najlepsze wydarzenie 2019 roku w sporcie paraolimpijskim. Była to największa jak do tej pory paralekkoatletyczna impreza międzynarodowa zorganizowana przez PZSN „Start” przy wsparciu PKPar-u.

Na początku sierpnia zakończył się jeden z najbardziej legendarnych polskich festiwali, organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, ale także… jeden z najbardziej dostępnych dla osób z niepełnosprawnością! A to dzięki inicjatywie „Pol’and’Rock dla wszystkich”, której celem jest zwiększenie dostępności wydarzenia dla tych osób.

Prezydent Andrzej Duda 9 sierpnia podpisał ustawę o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Będzie ono przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji w wysokości nie wyższej niż 500 zł miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł, z wyłączeniem renty rodzinnej, zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków.

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zobowiązuje ona podmioty publiczne do zapewnia dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej m.in. osobom starszym i z niepełnosprawnością.

25 sierpnia zakończyły się zdjęcia do serialu „Pasjonaci” w reżyserii Artura Dziurmana. Widzowie TVP poznają historie osób występujących w Integracyjnym Teatrze Aktora Niewidomego (ITAN). W trzynastoodcinkowej produkcji pojawią się też popularni aktorzy. . Najwięcej ujęć pojawi się z Krakowa, ale również z wielu innych miejsc. Premiera odbędzie się pod koniec tego roku.

W sierpniu PFRON uruchomił Program Rehabilitacji Kompleksowej adresowanej dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, lecz chcieliby zmienić tę sytuację – zdobyć zawód i podjąć satysfakcjonującą pracę odpowiednią do ich możliwości zdrowotnych.

WRZESIEŃ
Kobiety z niepełnosprawnościami są szczególnie narażone na dyskryminację i przemoc – podkreślali w sobotę, 21 września organizatorzy i uczestnicy I Zjazdu Kobiet z Niepełnosprawnościami i ich sojuszniczek i sojuszników. Zjazd odbył się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie.

We wrześniu miały miejsce ważne, coroczne wydarzenia kulturalne, nad którymi patronat medialny roztoczyły „Nasze Sprawy” Podkreślić należy, że odbywały się one poza największymi centrami kulturalnymi. Pierwsze z nich to Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych OPTAN 2019, który już po raz 22. odbył się w Grudziądzu. Kolejne wydarzenie to 16 .edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja w Koszalinie, który przebiegł pod hasłem „Praca. Życie. Scenariusz dla każdego”. Ostatnie to XVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Wspaniałych, który tradycyjnie odbył się w Tczewie. Skalę wydarzenia może zobrazować fakt, że uczestniczyło w nim 28 zespołów z sześciu krajów, w których występowało blisko 300 aktorów, a zaangażowanych w niego było około 500 osób.

Reprezentacja Polski przy pełnych trybunach wygrała w rozgrywanym w Warszawie Amp Futbol Cup! 8 września w finale ósmej edycji tych zawodów biało-czerwoni pokonali faworyzowaną Rosję i po raz pierwszych w historii triumfowali w tej prestiżowej imprezie.

Patryk Chojnowski i Igor Misztal (klasa 10) zwyciężyli 21 września w turnieju drużynowym mistrzostw Europy niepełnosprawnych w tenisie stołowym w Helsinborgu. Łącznie biało-czerwoni wywalczyli aż 18 medali w szwedzkich zawodach. Tym samym to właśnie Polacy wygrali medalową klasyfikację Starego Kontynentu!

Nagroda Lodołamaczy wyznacza nowe kierunki rozwoju i nowy styl pracy, uwzględniający wrażliwość społeczną i otwarcie na tych, którzy oczekują pomocy – podkreślił 26 września premier Mateusz Morawiecki, w liście do uczestników gali finałowej konkursu Lodołamacze. Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, która objęła konkurs honorowym patronatem, w liście do uczestników gali wyraziła wdzięczność pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne za „prospołeczną postawę, za serce, za realne prowadzenie odpowiedzialnej polityki personalnej”.
300 wydarzeń w 18 polskich miastach znalazło się w programie trwającego dziesięć dni 7. Festiwalu Kultury bez Barier. Hasło imprezy brzmiało: „Możesz!”. Wydarzenie rozpoczęło się 26 września i trwało do 6 października. W pierwszym festiwalu uczestniczyło 20 instytucji, przygotowano 45 wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczyło około 400 osób. W tym roku przygotowano łącznie 300 wydarzeń i 90 partnerów.

27-29 września odbyły się XI Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych. Krajowa czołówka pojawiła się w okrojonym składzie, ale na trasach w Wieprzu, Nidku i Rzykach (woj. małopolskie) nie zabrakło sportowych emocji.

PAŹDZIERNIK
My, uczestnicy i uczestniczki V Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami domagamy się pełnego włączenia osób z niepełnosprawnościami w życie polityczne i publiczne. Bez zapewnienia możliwości czynnego udziału w życiu publicznym, osoby z niepełnosprawnościami nie będą mogły podejmować skutecznych działań w ważnych społecznie sprawach. Tak rozpoczyna się uchwała tego gremium, które odbyło się 10 października, z udziałem ok. 400 osób.

Jeden złoty medal indywidualnie, srebro i brąz w drużynie, a przede wszystkim dwie kwalifikacje na paraolimpiadę w Tokio – taki jest bilans startów Polaków podczas mistrzostw świata w strzelectwie sportowym, które zostały rozegrane w połowie października na antypodach w Sydney. Konkurencja była bardzo silna, startowało 285. zawodników z 55. krajów.

18 października na ekrany kin wszedł „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy. 8 dni wcześniej nagradzaną już produkcję można było obejrzeć w Krakowie. Do Kina Pod Baranami przybyli też twórcy filmu opartego na biografii niewidomego pianisty, który zmarł tragicznie w wieku 29 lat. Srebrne Lwy dla filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – tak zadecydowało jury 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W piękny ciepły niedzielny wieczór 27 października br. w studiu koncertowym Radia Katowice, uczestniczyliśmy w równie pięknym wydarzeniu i koncercie. Okazją do tego spotkania było 30-lecie, chyba najstarszej w Polsce emitowanej nieprzerwanie, audycji radiowej adresowanej do osób z niepełnosprawnościami – „Gdzieś obok nas”.

Do końca października wydano już ponad 100 tys. decyzji przyznających tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych; do tej pory wypłacono prawie 38 tys. świadczeń – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponad połowa świadczeń została przyznana w pełnej kwocie 500 zł.

LISTOPAD
Polska zajęła jedenaste miejsce w klasyfikacji medalowej Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Dubaju (7-15 listopada). Kadrowicze wywalczyli 15 krążków, w tym 3 złote, 5 srebrnych oraz 7 brązowych. Ponadto ustanowili nowe rekordy świata.

Bierutów wśród mężczyzn, a UKS Laski w stawce kobiet ¬– to zwycięskie ekipy Mistrzostw Polski w Goalballu. W drugiej lidze mężczyzn najlepsza okazała się drużyna z Lasek. Oprócz niej, z awansu do wyższej klasy rozgrywkowej cieszył się Szczecin. Turniej finałowy MP odbył się 8-10 listopada w Krakowie, a jego organizatorzy zebrali zasłużone pochwały

13 listopada grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt nowelizacji, zgodnie z którym jednorazowe roczne świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów (tzw. 13 emerytura) będą mogły być finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). Z funduszu mają być też finansowane renty socjalne.

Irlandzki zespół Classic Harmony zdobył I Nagrodę w IV Światowym Festiwalu Piosenki dla Niewidomych „Głos z serca”, zorganizowanym 14-16 listopada w Krakowie. Radości nie ukrywała Patrycja Baczyńska, która zajęła drugie miejsce. Koncert Galowy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego obfitował w mnóstwo emocji.

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego 15 listopada powołał Marlenę Maląg na stanowisko ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Była prezes PFRON zastąpiła na tym stanowisku Bożenę Borys-Szopę.

Dotychczasowy wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz został 15 listopada powołany przez premiera, na wniosek nowej szefowej resortu rodziny Marleny Maląg, na stanowisko prezesa PFRON.

Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych przez Integrację. W tym roku odbyła się ona 16 listopada. Organizacja założona przez zmarłego w październiku ub. roku Piotra Pawłowskiego obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia, do czego nawiązał prezydent Andrzej Duda, patron honorowy tegorocznej Gali.

Konferencję podsumowującą projekt „Wypracowanie i upowszechnianie, we współpracy z partnerami społecznymi, modelu wsparcia osób niepełnosprawnych w środowisku pracy” zorganizowały wspólnie 20 listopada Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy oraz partnerzy realizujący projekt. Wydarzenie poprzedziło 16 konferencji regionalnych upowszechniających model wsparcia rozumianego jako zestaw technik i metod postępowania wspomagających pracodawców przy organizowaniu optymalnego środowiska pracy.

Sejm uchwalił 21 listopada wieczorem ustawę umożliwiającą finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego (obecnie: SFWON)). Przeciwna ustawie była opozycja.

Występami artystycznymi i wystawą prac plastycznych uczestników warsztatów terapii zajęciowej podsumowano 22 listopada ćwierćwiecze wydawania miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów”, zwanego w podtytule „Pismem Ruchu Twórczego Osób Niepełnosprawnych”. Na łamach tego wydawanego w Poznaniu czasopisma systematycznie publikowane są teksty literackie, dziennikarskie, prace plastyczne i fotografie autorstwa osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie 27 listopada wręczono nagrody w 16. edycji konkursu na najlepsze prace naukowe poświęcone tematyce niepełnosprawności „Otwarte drzwi”. List do uczestników i organizatorów konkursu skierował premier Mateusz Morawiecki. Nagrody przyznane zostały w trzech kategoriach dla najlepszych prac magisterskich: rehabilitacja społeczna, rehabilitacja zawodowa i rozwiązania technologiczne służące osobom niepełnosprawnym, a także rehabilitacja medyczna. Nagrodzono również najlepszą wśród zgłoszonych prace doktorską.

30 listopada odbyła się w Koninie premiera filmu „Doktor Piotr”, autorstwa Zdzisława Siwika, jr. To był ważny dzień i piękne święto Przyjaciół śp. Doktora Piotra Janaszka, którzy spotkali się po latach. Wypełniona po brzegi sala Konińskiego Domu Kultury to dowód na to, jak oczekiwany był ten film. Film, który przenosi w czasie do lat osiemdziesiątych – dziewięćdziesiątych, pokazuje absurdy PRL-u i ówczesną rzeczywistość. To portret Człowieka, lekarza, który miał powołanie, wizję i upór, aby tę wizję i marzenia przekuwać w rzeczywistość.

GRUDZIEŃ
Laureaci konkursu „Człowiek bez barier” pokonują zarówno własne słabości, jak i bariery zewnętrzne oraz nigdy nie poddają się przeciwnościom losu – powiedziała 3 grudnia pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas gali konkursowej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jacek Czech, tegoroczny wicemistrz świata w pływaniu został wybrany Sportowcem Roku 2019 w 1. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Trenerem Roku został Andrzej Ochal (tenis stołowy), za Wydarzenie Sportowe Roku uznano Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix, natomiast Organizacją Roku głosami internautów została wybrana Fundacja Złotowianka.

Senat na posiedzeniu 18 grudnia wniósł przez kilka poprawek do ustawy o finansowaniu 13. emerytur z Funduszu Solidarnościowego. Główna z nich zakłada, że pieniądze ze źródeł dotychczas zasilających SFWON mogą być przeznaczane jedynie na rzecz niepełnosprawnych. 20 grudnia Sejm opowiedział się przeciw głównej poprawce Senatu. Również 20 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i niektórych innych ustaw.

Oprac. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 07.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również