Największa w Polsce

Największa w Polsce

Każdego roku w niedzielę poprzedzającą Wigilię Bożego Narodzenia duża część krakowskiego Rynku zamienia się w największą w kraju stołówkę pod gołym niebem. Miejsca nie może zabraknąć dla nikogo. To Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących zorganizowana już po raz 19. przez znanego restauratora i przedsiębiorcę, Jana Kościuszko.

Co roku przychodzą, a nawet przyjeżdżają na nią z odległych miejscowości, tysiące ludzi. W niedzielę 20 grudnia przygotowano dla nich 200 tys. pierogów ruskich oraz z kapustą i grzybami, 10 tys. porcji karpia z hodowli w Dolinie Będkowskiej, trudną do obliczenia ilość barszczu i zupy grzybowej z uszkami. Władze Krakowa dodały pokaźną ilość precli. Rozdawano paczki z konserwami, makaronem, kaszą, kakao, cukrem, mąką i słodyczami.

To spontaniczny dar krakowian, którzy od lat wspomagają to przedsięwzięcie. Jak zauważa Jan Kościuszko te paczki niejednokrotnie ratują życie. W kolejce po posiłek można spotkać ludzi bardzo różnych – młodych i starszych, chorych i niepełnosprawnych, bezdomnych i rodziny z dziećmi. Łączy ich jedno – los nie obchodzi się z nimi przyjaźnie; wszyscy, z różnych przyczyn, znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Wielu spośród nich przybywa co roku, do czego zmusza ich bezdomność, bieda, choroby, brak pracy. Na krakowskim Rynku wspólnie dzielą swój trudny los.

Głównym organizatorem Wigilii są restauracje Grupy Kościuszko M2B.Dołączyły też: Jeronimo Martins Polska S.A. (Biedronka), Wawel SA, Bacówka Towary Tradycyjne Sp. z o.o., FH ABC. W tym roku po raz pierwszy akcję wspierało krakowskie Arcybractwo Miłosierdzia, a w wydawanie posiłków włączyli się niepełnosprawni podopieczni Fundacji im. Brata Alberta prowadzonej przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

Oprac: MarC, fot. Fundacja im. Brata Alberta

Data publikacji: 23.12.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również