Niekorzystna zmiana w projekcie ustawy zwiększającej kwoty dofinansowań do wynagrodzeń

21 listopada br. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano zmienioną wersję – datowaną na 19 listopada br. – długo oczekiwanego przez pracodawców projektu o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dotyczącego zwiększenia kwot dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON.

W treści zmienionego projektu ustawy pojawiła się bardzo niekorzystne, niekonsultowana wcześniej z organizacjami zrzeszającymi pracodawców osób niepełnosprawnych zmiana, zgodnie z którą zwiększone kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., ale bez możliwości korekty wstecz od dnia 1 lipca 2024 r.

Pracodawcy osób z niepełnosprawnościami z dużym zadowoleniem przyjęli przedłożony przez MRPiPS – Radzie Ministrów projekt z 8.11.2024 r. ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (UD55), bowiem wyszedł on naprzeciw ich ich oczekiwaniom.

W ww. projekcie ustawy wskazano, że pracodawca, który otrzymał dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, przysługujące za miesiące od lipca 2024 r. w dotychczas obowiązującej kwocie, będzie mógł po wejściu ustawy w życie złożyć do PFRON korektę złożonych dokumentów, czyli Wn-D i INF-D-P, uwzględniając w nich nowe podwyższone kwoty dofinansowania, począwszy od miesiąca lipca 2024 r.

Uzyskania zwiększonych kwot dofinansowania do wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 lipca 2024 r. było wielokrotnie deklarowane i potwierdzane przez stronę rządową, zostało także poprzedzone konsultacjami podczas prac w MRPiPS i Radzie Dialogu Społecznego, przeprowadzonymi wśród pracodawców. Tym bardziej budzi zdziwienie pracodawców aktualna zmiana w projekcie, która z pewnością nie została podyktowana merytoryczną oceną skutków regulacji dla zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych deklaruje podjęcie pilnych działań mających na celu zmianę tego niekorzystnego projektu ustawy.

Projekt zmiany ustawy – dofinansowanie do wynagrodzeń

pr/, fot. pexels.com

Data publikacji: 21.11.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również