Niepełnosprawni – pełnosprawni Europejczycy

Niepełnosprawni - pełnosprawni Europejczycy

W piątek, 28 listopada w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej miało miejsce ostatnie z cyklu spotkań „Śląsk w Europie", tym razem w całości poświęcone polityce Unii Europejskiej wobec osób niepełnosprawnych, nosiło nazwę „Niepełnosprawni – pełnosprawni Europejczycy".

Wśród uczestników byli kierownicy i terapeuci warsztatów terapii zajęciowej z okolicznych miast, prezesi stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych, a także pełnomocnik marszałka województwa śląskiego ds. organizacji pozarządowych. Zaproszenie posła Marka Plury przyjęła również Aleksandra Skowronek – wicemarszałek województwa śląskiego, która omówiła zastosowanie europejskich standardów w polityce społecznej na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością w tym regionie.

Działania Unii Europejskiej na rzecz osób niepełnosprawnych
Omawiając podstawy prawne zaangażowania Unii Europejskiej wobec osób niepełnosprawnych, poseł Marek Plura rozpoczął od przedstawienia fragmentów Karty Praw Podstawowych UE dotyczących praw osób z niepełnosprawnością.
Unia uznaje i szanuje prawo tej grupy osób do korzystania ze środków mających zapewnić im niezależność, integrację społeczną i zawodową oraz udział w życiu społeczności, a także prawo do godności, wolności i równości.
Zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność, wyeliminowanie dyskryminacji jest jedną z gwarancji Unii. „Unia powinna zwalczać, przy określaniu i realizacji jej polityk i działań, wszelkie dyskryminacje ze względu na niepełnosprawność” – mówi art. 10 Karty Praw, a w ślad za nim art. 19 zaleca „dostosowanie w tym celu ustawodawstwa Unii”.

Europejska Strategia w Sprawie Niepełnosprawności 2010–2020
Parlament Europejski i ustalane w nim prawo stale wydają nam się czymś odległym i bez znaczenia dla naszego codziennego życia, tymczasem strategie tam ustalane są wytycznymi dla prawodawstwa krajów członkowskich. W przyjętej przez Unię strategii uwzględniono poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością a jednocześnie korzyści dla społeczeństwa i gospodarki bez zbędnych obciążeń dla administracji i przemysłu.
Europejska Strategia w Sprawie Niepełnosprawności 2010–2020 obejmuje działania w zakresie dostępności, uczestnictwa, równości, zatrudniania, kształcenia i szkolenia, ochrony socjalnej, zdrowia i działań zewnętrznych.
Dostępność – zapewnienie dostępności towarów, usług, także publicznych, oraz urządzeń wspomagających dla osóbniepełnosprawnych.
Uczestnictwo – osiągniecie pełnego udziału tych osób w życiu społecznym poprzez umożliwienie im korzystania ze wszystkich korzyści płynących z obywatelstwa w Unii, usunięcie barier administracyjnych i wynikających z postaw społecznych, w celu osiągnięcia pełnego udziału w życiu społecznym, zapewnienie usług środowiskowych wysokiej jakości, w tym dostępu do osobistej opieki.
Równość – wyeliminowanie w UE dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność
Zatrudnienie – umożliwienie znacznie większej liczbie osób niepełnosprawnych zarabiania na życie na wolnym rynku pracy.
Kształcenie i szkolenie – upowszechnienie kształcenia i uczenia się przez całe życie dla uczniów i studentów z niepełnosprawnością.
Ochrona socjalna – działanie na rzecz godnych warunków życia tej grupy osób.
Zdrowie – zwiększenie równego dostępu osób niepełnosprawnych do świadczeń zdrowotnych i powiązanych usług.
Działania zewnętrzne – promowanie praw osób z iepełnosprawnością w ramach działań zewnętrznych UE
Niektóre z tych punktów zapewne wydają się czytelnikom „Naszych Spraw” oczywiste, trzeba jednak pamiętać, że w skład Unii wchodzą kraje o bardzo różnych poziomach polityki wobec osób z niepełnosprawnością. W ubiegłym roku na międzynarodowej konferencji w Strasburgu miałam okazję oglądać prezentację kraju szczycącego się założeniem ośrodka na w formule naszego WTZ. W Polsce to już codzienność nie budząca zachwytu, traktowana jako jeden z oczywistych obowiązków państwa; takich ośrodków istnieją setki, najstarsze obchodziły już uroczyście ponad 20 lat swojego istnienia.
Realizacja Strategii ma się odbywać poprzez podnoszenie świadomości, wsparcie finansowe, gromadzenie statystyk i danych oraz monitorowanie mechanizmów (wymagane w Konwencji ONZ).

Działanie Unii Europejskiej będzie wspierać działania krajowe w celu:
– analizowania sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy
– walki z postawami i pułapkami związanymi z korzystaniem ze świadczeń, które zniechęcają te osoby do wchodzenia na rynek pracy
– pomocy w integracji na rynku dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu
– rozwijania aktywnej polityki rynku pracy
– zwiększania dostępności miejsc pracy
– rozwijania usług w dziedzinie zatrudnienia
– wspierania struktur i szkoleń w miejscu pracy
– promowania korzystania z ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (GBER).

Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych – wspieranie mobilności osób niepełnosprawnych w obrębie Unii Europejskiej
W Parlamencie Europejskim trwają działania na rzecz wprowadzenia w całej Unii Europejskiej jednolitego dokumentu potwierdzającego status osoby niepełnosprawnej. Poseł Marek Plura zademonstrował projekt takiej karty, z którą wiele podróżujących po Europie niepełnosprawnych osób wiąże wielkie nadzieje na ułatwienie swojego podróżowania.
– Nie chodzi tu o wprowadzanie nowego, europejskiego kanonu przywilejów dla osób niepełnosprawnych, a jedynie o możliwość ogólnoeuropejskiego uznania ich niepełnosprawności i tym samym umożliwienie korzystania z praw przynależnych osobom niepełnosprawnym w danym państwie członkowskim. Wprowadzenie takiej karty w sposób istotny zwiększy mobilność osób niepełnosprawnych w Unii Europejskiej.

Co szósta osoba w UE jest niepełnosprawna
Co szósta osoba w UE jest niepełnosprawna, nie możemy zmarnować ogromnego potencjału tej ważnej grupy obywateli. Takie też przekonanie nadaje jakość działaniom Unii w kierunku osób niepełnosprawnych.
Na zakończenie poseł przedstawił krótkie omówienie i relację fotograficzną z najświeższego wydarzenia w Parlamencie Europejskim, jakim było – zorganizowana zresztą przez niego – prezentacja filmów w ramach z Europejskiego Festiwalu „Integracja Ty i Ja” w dniu 19 listopada. Przegląd zgromadził naprawdę wielu widzów, co świadczy o dużym zainteresowaniu problemami osób niepełnosprawnych wśród europarlamentarzystów i mieszkańców Brukseli.

Sympatyczne akcenty spotkania
Spotkanie rozpoczęła i zakończyła świetna, spokojna, prawie relaksacyjna muzyka, doskonale wprowadzająca w przedświąteczny klimat, w wykonaniu dwóch młodych muzyków z zespołu „Blue Monday”,zaproszonych przez posła Plurę. Muzycy wzbudzili wielkie zainteresowanie wśród obecnych na sali terapeutów, pytających o możliwość zaproszenia do współpracy lub nabycia płyty.
Kolejnym miłym akcentem ostatniego z cyklu spotkań, z racji przypadających niedługo Świąt Bożego Narodzenia, była wizyta Mikołaja, który wszystkich uczestników obdarował czekoladami. Pamiętał nawet o tych, którzy musieli zostać w ośrodkach, bo nie dla wszystkich wystarczyło miejsca w busach.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: Ilona Raczyńska

Data publikacji: 08.12.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również