Joanna Frydrych
…bez względu na wiek, wykształcenie, czy status społeczny – powiedziała 13 września Joanna Frydrych (KO), przedstawiając w Sejmie sprawozdanie z prac nad obywatelskim projektem w sprawie dodatku dopełniającego do renty socjalnej.
Wiceprzewodnicząca klubu KO zauważyła, że obywatelski projekt wpłynął do Sejmu w marcu 2023 r. i trafił wówczas „w próżnię legislacyjną”. Zaznaczyła, że dopiero po wygranych przez koalicję 15 października wyborach projekt w listopadzie 2024 r. został skierowany do pierwszego czytania. Przypomniała, że Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zarekomendowała przyjęcie projektu.
Frydrych powiedziała, że wspieranie osób z niepełnoprawnościami to temat, który dotyczy nas wszystkich.
„Jako społeczeństwo powinniśmy dążyć do tego, by każdy, niezależnie od swoich możliwości fizycznych czy umysłowych, miał równe szanse na godne i pełne życie” – zaznaczyła.
Dodała, że niepełnosprawność może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek, wykształcenie czy status społeczny.
„Obywatelski projekt powstał z potrzeby walki o godne życie osób z niepełnosprawnościami” – dodała.
Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej zakłada wypłatę dodatku dopełniającego – 2520 zł – osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Kwota dodatku ma być corocznie waloryzowana. Komisja zarekomendowała przyjęcie projektu. (PAP)
kno/ joz/ js/, fot. Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Data publikacji: 13.09.2024 r.