Jak odbierają otoczenie osoby niewidzące? Jaki jest Poznań, gdy tylko słuch, dotyk i węch pozwalają poznać miasto? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w „Niewidzialnej Ulicy” – wyjątkowym miejscu, które właśnie obchodzi piątą rocznicę swojego istnienia.
Poznańska wystawa „Niewidzialna Ulica” mieści się przy ul. Matejki 53, jest częścią Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej. Zatrudnia osoby z dysfunkcją wzroku, dając im przyjazne warunki pracy.
Ekspozycję zwiedza się w ciemności, a przewodnikami po niej są osoby niewidome i bardzo słabo widzące. Poza oprowadzaniem po wystawie, podpowiadają, jak można pomóc osobie ze znaczną niepełnosprawnością wzroku i w jaki sposób nauczyć się alfabetu Braille’a. „Niewidzialna ulica” to także niepowtarzalna szansa, by dowiedzieć się, jak można skomunikować się z osobami głucho-niewidomymi przy pomocy alfabetu Lorma oraz jak dbać o wzrok i zdrowie, aby dobrze widzieć przez całe życie.
To wyjątkowe miejsce obchodzi właśnie swoją 5. rocznicę obecności na mapie Poznania i z tej okazji przygotowało dla wszystkich urodzinowe atrakcje. Pierwszą z nich jest wyjątkowa podróż w ciemności pod opieką przewodników i osoby asystującej – po oprowadzeniu po wystawie odbędzie się degustacja w ciemności bez możliwości użycia zmysłu wzroku.
Zaplanowano cztery takie spotkania: 26 i 28 listopada (w oba dni w godz. 14.30 i 16.30). Zwiedzanie i degustacja są bezpłatne, obowiązują zapisy przez formularz online.
Drugą propozycją jest nietypowy spacer po centrum Poznania – z zasłoniętymi oczami i pod opieką przewodników, którzy na co dzień pracują w „Niewidzialnej Ulicy”. W ten sposób można doświadczyć, z czym mierzą się osoby ze znaczną niepełnosprawnością wzroku w przestrzeni miejskiej. Spacery odbędą się 25 i 27 listopada (godz. 14:30 i 16:30).
Ekonomia społeczna siłą Poznania
Podmioty ekonomii społecznej wspierają osoby, które mają problemy z wchodzeniem na otwarty rynek pracy i odnalezieniem się na nim. W przypadku „Niewidzialnej ulicy” to pracownicy z dysfunkcją wzroku. Mogą to jednak także być ludzie dotknięci innymi trudnościami: niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, zaburzeniami psychicznymi, w kryzysie bezdomności.
W Poznaniu organizacje i firmy tego typu wspiera Pracownia Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy”. Powstała ona w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej” i mieści się przy ul. Święty Marcin 57. W pracowni realizowane są spotkania, warsztaty, seminaria, działania networkingowe, animacyjne oraz promocyjne.
Info i fot. poznan.pl
Data publikacji: 22.11.2024 r.