Czy przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego przebiegają zgodnie z założeniami i czy organy państwa prowadzą skuteczne działania na rzecz stabilizacji cen prądu – to jedne z kontroli planowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli na ten rok.
Kontrolerzy planują przeprowadzenie ok. 90 kontroli planowych. Jedną z nich będzie
sprawdzenie realizacji kompleksowego programu wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Kontrola ma odpowiedzieć na pytanie, czy zaplanowane w programie wsparcie zostało wdrożone w sposób kompleksowy i jest prawidłowo realizowane. Program wszedł w życie 1 stycznia 2017 r., jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością oraz ich rodziców.
Celem jest m.in. udzielenie szczególnej pomocy kobietom w ciąży powikłanej oraz w razie niepowodzeń położniczych, a także dzieciom, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.
Najwięcej kontroli zaplanowano w działach zdrowie i transport. Jak podkreślono w planie pracy na 2020, tematy kontroli zostały opracowane na podstawie całościowej i szczegółowej analizy ryzyka w najistotniejszych obszarach funkcjonowania państwa. Sugestie podjęcia konkretnych tematów zgłaszają zarówno jednostki Izby (departamenty, delegatury, radcowie NIK), jak i instytucje zewnętrzne: Sejm, Senat, Kancelaria Premiera i rzecznik praw obywatelskich.
Poza kontrolami planowymi będą przeprowadzone kontrole doraźne podejmowane po sygnałach o nieprawidłowościach zgłaszanych przez organizacje społeczne, obywateli i parlamentarzystów. (PAP)
Karolina Mózgowiec
Data publikacji: 29.01.2020 r.