Nowe szanse i nadzieje dla OzN i ich opiekunów – podsumowanie spotkania w MRiPS

Fundacja Avalon wspiera Protest opiekunów osób z niepełnosprawnościami #2119. Dyrektor generalny Fundacji uczestniczył we wczorajszych rozmowach w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, wspierając grupę protestujących opiekunów w negocjacjach dotyczących nowego świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami oraz możliwości pracy opiekunów bez ryzyka utraty świadczenia pielęgnacyjnego.

Bardzo ważną, omawianą kwestią był także nowy, zagwarantowany ustawą system asystencji dla OzN.

Spotkanie, które trwało aż 3 godziny, przyniosło nowe nadzieje i szanse. Choć nie ma jeszcze ostatecznych projektów ustaw, jest to ważny krok w drodze do poprawienia funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w Polsce.

Podsumowanie spotkania, które było transmitowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, można znaleźć pod linkiem.

– Tak naprawdę diabeł tkwi w szczegółach. Dopóki nie zobaczymy zapisów w ustawach, a także w rozporządzeniach do tych ustaw, trudno będzie przełożyć deklaracje i obietnice na to, jak w realnym życiu ten nowy system wpłynie na codzienność osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Zakładając jednak, że pokazane dziś pomysły staną się rzeczywistością bez żadnych niejasnych kruczków zapisanych małym drukiem, to nowe świadczenie wspierające plus ustawowa asystencja plus możliwość pracy dla opiekuna – razem daje to znaczącą zmianę. Taką, która zmierza w stronę standardów cywilizowanego świata – ocenił Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

– Bardzo ważne jest, by nadal całe środowisko osób  z niepełnosprawnościami było obecne przy powstających przepisach na wszystkich etapach prac – w rządzie, potem w parlamencie. By pilnować, patrzeć na ręce, dbać o szczegóły rozwiązań. By alarmować, jeśli przepisy zaczną oddalać się o ustalonych w czasie spotkania zasad. Bardzo ważne jest także, by z biegiem czasu podnosić wszystkie świadczenia przynależne OzN, bo dziś są one po prostu skandalicznie niskie. Fundacja Avalon jest organizacją apolityczną, skupioną wyłącznie na wsparciu OzN i przewlekle chorych. Będziemy więc obecni przy każdym procesie, który ma wpływać na życie i codzienność tych osób – by po prostu było im lepiej, niż dziś. By mogli żyć godnie i bez strachu o jutro – zapewnia dytektor Dobies.

Fundacja Avalon zachęca do wspierania działań w walce o lepsze funkcjonowanie OzN i ich opiekunów. Organizacja dołoży wszelkich starań, aby postanowienia płynące z wczorajszego spotkania w ministerstwie, stały się rzeczywistością.

Tekst i fot. Fundacja Avalon

Data publikacji: 17.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również