Nowy ŚDS w Małopolsce

Na mapie gminy Pałecznica (powiat proszowicki) w Winiarach pojawiło się nowe miejsce – Środowiskowy Dom Samopomocy. 1 lipca ŚDS w Winiarach otworzył swoje drzwi dla potrzebujących. Co ważne, dzięki środkom z rezerwy celowej budżetu państwa będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną i magazyn energii.

Podczas spotkania w utworzonym ŚDS w Winiarach wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podpisał z wójtem gminy Pałecznica Marcinem Gawłem umowę potwierdzającą dofinansowanie przyznane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W wydarzeniu uczestniczyli zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Rafał Filo, kierownik GOPS w Pałecznicy i jednocześnie kierownik powiatowego ŚDS Iwona Perkowska, kierownik gminnego ŚDS Karolina Gaździk.

Rozwój sieci ośrodków wsparcia
– 11 małopolskich samorządów otrzymało z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa na uruchomienie łącznie 129 miejsc w Środowiskowych Domach Samopomocy. Wśród nich znalazła się także gmina Pałecznica, do której trafią środki w kwocie niemal 600 tys. zł. Dzięki temu zrealizowana zostanie inwestycja związana z uruchomieniem ŚDS-u w Winiarach. Obejmie on opieką 20 osób – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Na terenie gminy Pałecznica działa już ŚDS o zasięgu powiatowym, natomiast nowo utworzona placówka jest pierwszą w gminie Pałecznica jednostką o zasięgu gminnym. Obie placówki mieszczą się w tym samym budynku.

– Chciałbym złożyć na ręce Pana Wojewody podziękowania za kontynuację dobrze rozwiniętej i prowadzonej polityki wspierającej samorządy. To wsparcie jest widoczne i dla tak małych samorządów jak Pałecznica jest na tyle ważne, że bez niego byśmy sobie nie poradzili. A wsparcie trafiające bezpośrednio do mieszkańców jest najważniejsze. Dziś spotykamy się w miejscu, które zapewnia opiekę najbardziej potrzebującym ł – mówi wójt gminy Pałecznica Marcin Gaweł.

Środowiskowe domy samopomocy
– Na chwilę obecną w Małopolsce funkcjonują 84 środowiskowe domy samopomocy – 55 z nich o zasięgu gminnym i 29 o zasięgu powiatowym. Zapewniają one łącznie 3193 miejsca, w tym 712 miejsc dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. W jednym z ośrodków (ŚDS Biecz) prowadzone są 4 miejsca całodobowe. W Krakowie i Wieliczce funkcjonują dodatkowo 2 Kluby Samopomocy dla 55 osób – podsumowuje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

ŚDS = bezpieczna przystań
Środowiskowe domy samopomocy są prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego lub – na ich zlecenie – przez organizacje pozarządowe. Świadczą one usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Prowadzone przez ŚDS zajęcia mają na celu naukę, rozwijanie lub podtrzymywanie umiejętności w zakresie codziennych czynności i funkcjonowania w życiu społecznym.

W zależności od kategorii osób, dla których są przeznaczone, ŚDS-y dzielą się na:
• typ A – dla osób przewlekle psychicznie chorych;
• typ B – dla osób z niepełnosprawnością intelektualną;
• typ C – dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych;
• typ D – dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Info i fot. MUW w Krakowie, oprac. rhr/

Data publikacji: 03.07.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również