Nowy standard profilaktyki raka szyjki macicy

Test na HPV i cytologia płynna – to nowy standard profilaktyki raka szyjki macicy. Jest dwa razy bardziej skuteczny od konwencjonalnej cytologii w wykrywaniu przedrakowych zmian szyjki macicy i jest dostępny w programie profilaktycznym finansowanym przez NFZ – poinformowano !7 lipca na konferencji w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym.

NFZ finansuje te badania od 26 marca. Minister zdrowia Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie poszerzające program profilaktyki raka szyjki macicy o te dwa badania, co ma na celu zwiększenie skuteczności wykrywania i zapobiegania rakowi szyjki macicy w Polsce.

– Często nie przychodzimy na badania, bo się boimy wyników. Test molekularny pozwala wykryć wirus, który dopiero może spowodować, że będziemy chore – zaznaczyła minister Leszczyna. Zachęcała kobiety do wykonywania badań w. poradniach ginekologicznych, które mają kontrakt z NFZ.

Test HPV HR to badanie molekularne wykrywające obecność DNA lub RNA wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) wysokiego ryzyka w komórkach pobranych z tarczy szyjki macicy.

Długotrwała infekcja wirusem HPV HR zwiększa ryzyko nowotworu nie tylko szyjki macicy, ale także odbytu, pochwy, prącia, gardła, krtani i zatok przynosowych. Najbardziej onkogenne typy, to HPV 16 i HPV 18 – odpowiadają za ponad 70 proc. wszystkich przypadków raka szyjki macicy.

Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski podkreślił, że test molekularny pozwala dwukrotnie zwiększyć wykrywalność stanów przedrakowych raka szyjki macicy. Zaznaczył, że dokładność klasycznego badania cytologicznego oscyluje między 50-60 proc. natomiast dokładność testów molekularnych HPV-DNA w wykrywaniu onkogennych typów wirusa jest bardzo wysoka – przekracza 95 proc. Test wykrywa m.in. najbardziej onkogenne genotypy wirusa HPV.

Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii – PIB dr hab. n. med. Beata Jagielska stwierdziła, że co roku na raka szyjki macicy umiera 1,8 tys. kobiet. – Nie będziemy mówić już o zachorowaniach na nowotwór, ale będziemy mówić o wykrywaniu wczesnych zmian, które będą leczone (…) tak jak jest w krajach skandynawskich – wskazała dyrektor Jagielska.

– Jesteśmy na bardzo dobrej drodze – dodała, przekonując, że szczepienia przeciwko HPV i diagnostyka molekularna może spowodować, że nowotwór raka szyki macicy zostanie pokonany.

Oprac. IKa, fot. freepik.com

Data publikacji: 21.07.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również