O likwidacji barier i dostępności na Śląsku

25 czerwca obradował Sejmik Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego. Gościem wydarzenia była Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jego obrady otworzył marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. W sesji uczestniczyli radni wojewódzcy i przedstawiciele zarządu województwa – Izabela Domogała, Beata Białowąs i Dariusz Starzycki.

– Śląskie wsłuchuje się w potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Chcemy by nasz region był dostępny i przyjazny, a głos osób działających na rzecz tych środowisk jest dla nas inspiracją do zmian na lepsze. Wspólnie możemy sprawić, aby Śląskie było bardziej dostępne i przyjazne, by każdy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku czuł się tu komfortowo, stąd potrzeba dialogu i wsparcia dla waszych pomysłów – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

Wiceszefowa w regionie funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła o wdrażaniu rządowego programu Dostępność Plus i działaniach związanych z poprawą jakości życia osób z ograniczeniami.

– Tworzenie warunków do tego, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły funkcjonować samodzielnie i żyć godnie oraz uczestniczyć w życiu społecznym na równi z innymi obywatelami – to najważniejszy cel Programu Dostępność Plus. Od niemal 3 lat wdrażamy zestaw działań ukierunkowanych na to by zwiększać dostępność przestrzeni publicznej, transportu, edukacji, zdrowia i wielu innych obszarów. Realizujemy już ponad 100 inicjatywy angażujących fundusze o wartości około 8,7 miliarda zł – powiedziała.

–  Gratuluję powołania Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego, to realne wsparcie i forum wymiany myśli i pomysłów, które poprawiają jakość życia osób z niepełnosprawnościami – dodała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Przypomniała, że z wsparcia skorzystały już m.in. 152 uczelnie poprawiające dostępność architektoniczną i metodyczną, do których wkrótce dołączy także 150 szkół podstawowych, które właśnie ubiegają się o granty na podobne cele. Wśród uczelni, które już poprawiają swoją dostępność jest 14 ze Śląska, w tym Uniwersytet Śląski, Politechniki Śląska i Częstochowska.

Na inwestycje w dostępność zdecydowało się także m.in. ponad 100 gmin, które zaoferowały transport indywidualny door-to-door mieszkańcom z niepełnosprawnościami. 29 placówek POZ i 14 szpitali wdraża standardy dostępności. Działania obejmują wszystkie aspekty funkcjonowania szpitali i przychodni: architektoniczny, cyfrowy, komunikacyjny i organizacyjny. Z tego rodzaju wsparcia zdecydowały się skorzystać dwa POZ ze Śląska – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Ogrodzieńcu oraz NZOZ ZLA Przychodnia Pogoń Sp. z o.o. w Sosnowcu.

Jak zaznaczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej osoby z niepełnosprawnościami mogą także liczyć na dostarczane w ramach regionalnych programów usługi opiekuńcze lub asystenckie, a także zdrowotne. Na Śląsku z tych form wsparcia skorzystało już łącznie ponad 26 tysięcy osób.

Minister wspomniała także o działaniach edukacyjnych. – W ubiegłym roku przeszkoliliśmy z dostępności 1,5 tysiąca osób z grona służb architektoniczno-budowalnych, a planujemy wkrótce szkolenia dla kolejnych 3,5 tysiąca osób, w tym głównie architektów – powiedziała minister.

W trakcie sesji rozmawiano o propozycjach dotyczących regulaminu obrad Sejmiku i wyboru komisji merytorycznych. Departament Nadzoru Podmiotów Leczniczych i Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego przedstawił kompetencje samorządu województwa w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

– Utworzenie Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego to pomysł marszałka Jakuba Chełstowskiego. Zależy nam na zwiększeniu aktywności społecznej, obywatelskiej i integracji środowiska pracującego na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Województwo śląskie organizuje w tym roku otwarty konkurs ofert „Śląskie dla niepełnosprawnych” z pulą środków 0,5 mln zł właśnie dla organizacji pozarządowych działających w tym obszarze – mówiła Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Sejmik Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego ma się zajmować wzmacnianiem współpracy na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Zasiadają w nim przedstawiciele organizacji, które na co dzień zajmują się tym zakresem działań. W skład Sejmiku wchodzi 35 przedstawicieli różnych środowisk, którzy pochodzą z okręgów wyborczych, odpowiadających okręgom do Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zobacz galerię…

Źródło: gov.pl, slaskie.pl, oprac. rhr/, fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Data publikacji: 25.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również