Od września maleją progi zarobkowe dla emerytów i rencistów

Od 1 września pracujący renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego będą mogli mniej dorobić do swoich świadczeń. Zmieniają się tzw. limity przychodów, które nie spowodują zmniejszenia przez ZUS wysokości świadczenia lub jego całkowitego zawieszenia.

Świadczenie ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu brutto w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Natomiast w razie osiągania przychodu brutto w kwocie wyższej niż 130 proc. ww. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu.

Limity zarobkowe zmieniają się co 3 miesiące. Powinni na nie zwracać uwagę pracujący renciści i osoby na wcześniejszych emeryturach, czyli te osoby, które jeszcze nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni.

Nowe limity od września
GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2024 r. wyniosło 8038,41 zł – to o nieco ponad 100 zł miesięcznie mniej niż w poprzednim kwartale (8147,38 zł). W związku z tym we wrześniu, październiku i listopadzie 2024 roku spadną limity dla dorabiających emerytów i rencistów.

Od 1 września do 30 listopada 2024 roku kwota przychodu odpowiadająca:
70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2024 r. wynosi 5626,90 zł – przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie wysokości świadczenia
130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2024 r. wynosi 10 450 zł – przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie emerytury/renty

Dorabianie bez ograniczeń
Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą osiągać dodatkowe przychody bez ograniczeń. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 17890,96 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Zarobkować bez ograniczeń mogą również niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Limitami przychodów nie muszą przejmować się także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

rhr/, fot. ZUS

Data publikacji: 13.08.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również