Opublikowano jednolity tekst ustawy w sprawie rehabilitacji i zatrudniania osób niepełnosprawnych

W Dzienniku Ustaw z 12 stycznia br. (poz. 44) ukazał się jednolity tekst ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dokument obejmuje m.in. zmiany przepisów wprowadzonych ustawami o aplikacji mObywatel i świadczeniu wspierającym.

Ujednolicony tekst ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych uwzględnia zmiany wynikające z nowelizacji Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 1 grudnia 2022 r. oraz ustawy z dnia 14 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Opublikowany dokument obejmuje też zmiany przepisów wprowadzone ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, a także ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel i ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym. Jednolity tekst uwzględnia również zmiany wynikające z przepisów ogłoszonych przed dniem 6 grudnia 2023 r.

Dokument nie obejmuje m.in. niektórych przepisów przejściowych, w tym m.in. art. 67, art. 70 i art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, który dotyczy limitów wydatków budżetu państwa na zabezpieczenie społeczne.

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych określa m.in. uprawnienia osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem oraz obowiązki pracodawcy zatrudniającego osoby z niepełnosprawnością. W ustawie uregulowano również zasady zrekompensowania gminom dochodów utraconych na skutek zastosowania ustawowych zwolnień podatkowych.

Pełna treść ustawy do pobrania

Data publikacji: 15.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również