Opublikowano projekt rozporządzenia o zniesieniu limitów przyjęć do specjalistów

Od 1 lipca do końca roku zostaną zniesione limity do specjalistów – zakłada opublikowany 21 maja, w piątek projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Rozwiązanie takie obejmie wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i niektóre świadczenia w ramach sieci kardiologicznej. Ponadto osoby powyżej 40 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych bez skierowania od lekarza

Program pilotażowy zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Uczestnictwo w programie pilotażowym jest dobrowolne. Z pakietu będzie można skorzystać jednorazowo.

Pacjent będzie miał prawo wyboru placówki medycznej spośród podmiotów, które zawarły umowę o realizację programu pilotażowego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zwierał będzie badanie biochemiczne, w tym: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowy we krwi oraz krew utajona w kale – metodą immunochemiczną.

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawierał będzie te same badanie biochemiczne co dla kobiet poszerzone o PSA (badanie w kierunku raka prostaty). Natomiast pakiet wspólny będzie obejmował pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ocenę miarowości rytmu serca.

Podmiotem zobowiązanym do wdrożenia, finansowania, monitorowania i ewaluacji programu pilotażowego jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

Okres realizacji programu pilotażowego będzie trwał od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.

Projekt w sprawie zniesienia limitów do specjalistów został skierowany do konsultacji publicznych. Zaproponowano w nim zmiany w rozporządzeniu ministra zdrowia polegające na wyłączeniu z finansowania w formie ryczałtu sytemu zabezpieczenia wszystkich świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i wybranych świadczeń udzielonych w ramach sieci kardiologicznej.

Zmiany te umożliwią wprowadzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia nielimitowanego finansowania świadczeń wyłączanych z ryczałtu systemu zabezpieczenia.

W projekcie przewidziano, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2021 r.

Zniesienie limitów u specjalistów jest także jednym z elementów Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego na okres pocovidowy. Według jego założeń w najbliższych sześciu latach wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do 7 proc. PKB. W 2023 r. mają osiągnąć 6 proc. PKB. Nowe pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia ma zmniejszyć kolejki, a cyfryzacja ułatwić dostęp do lekarza.

Jak podkreślają autorzy projektu, badania profilaktyczne należy wykonywać regularnie, by nie przeoczyć początkowo drobnych problemów związanych ze zdrowiem i zareagować odpowiednio wcześnie.

(PAP)

Karolina Kropiwiec, fot. pexels.com

Data publikacji: 22.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również