Orkiestra onkologiczna i Przyjaciele z bajkowym koncertem. Tym razem w NOSPR

Po dwóch latach przerwy Dziecięca Orkiestra Onkologiczna dała swój trzynasty koncert w czwartkowy wieczór, 27 lutego. Tym razem w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach! I po raz pierwszy z jej muzykami, pod batutą Krzesimira Dębskiego! Bilety sprzedano w ciągu 25 minut… W sieci zaroiło się od ogłoszeń „Odkupię dwa bilety na koncert ISKIERKI”, organizatorzy ogłosili sprzedaż ostatnich wejściówek w dniu koncertu. Tak wielu ludzi chciało być obecnych na tym wydarzeniu. Ważnym wydarzeniu społeczno-artystycznym.

Zapowiadało się bardzo atrakcyjnie, zatem nie tylko stali bywalcy koncertów organizowanych przez Fundację ISKIERKA byli zainteresowani. Już sam NOSPR – jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych w Polsce była magnesem dla melomanów, nawet tych niekoniecznie znających ISKIERKOWĄ działalność.

Jak orkiestra będzie brzmiała z dwoma grupami amatorskimi? Dziecięcą Orkiestrą Onkologiczną i chórem, który co roku reprezentuje inną grupę zawodową? Był już na ISKIERKOWYCH koncertach Chór Prezesów, Chór Energetyków z grupy Tauron, Chór Doradców Podatkowych, Chór Inżynierów, Chór Dziennikarzy, Pracowników Mostostalu i Kopexu. W tym roku chórmistrz Benedykt Odya dyrygował Chórem Twórców Przestrzeni. Przedsiębiorstwo Budowlane Anbud, darczyńcy Fundacji, założyli ten chór zapraszając do niego przyjaciół z firm, które również na co dzień tworzą nową przestrzeń – architektów, budowlańców… Jak sobie dali radę? Brzmieli wspaniale, profesjonalnie, porywająco i trudno było uwierzyć, że próby trwały tylko trzy – cztery dni.

ISKIERKA przygotowała na tegoroczny koncert muzykę bajkową i filmową, w wyjątkowym wykonaniu, zapraszając znakomitych wokalistów: Annę Jurksztowicz, Czesława Mozila, Paulinę Przybysz, Darię Zawiałow, Annę Brachaczek i Studio Accantus w składzie: Sylwia Banasik, Kuba Jurzyk, Paweł Izdebski, Bartek Kozielski.

Tak, jak organizatorzy zapowiadali, w lutowy wieczór ISKIERKA rozpaliła moc. Była świetna zabawa, ale było też wzruszająco, niejeden i niejedna wycierali łzy, było energetycznie i stale za mało. Były długie brawa na stojąco, prośby o bis.

Prowadzący koncert Mirosław Neinert i Jarosław Boberek daleko wyszli poza rolę konferansjerów, na tej scenie to byli kolejni artyści. Żartowali, rozbawiali publiczność. Przebierali się do każdej zapowiedzi, za Prosiaczka, za Króla Lwa i Króla Juliana, furorę jednak zrobili zapowiadając utwór „Na morza dnie” z filmu Mała Syrenka. Pojawili się ubrani w pasiaste stroje pływackie jakie noszono przed stu laty, w maskach i z rurkami do nurkowania, w płetwach na stopach! Przeszli tak, dowcipkując, przez całą scenę i z powrotem. Na tle ubranych wieczorowo symfoników. Publiczność krzyczała z zachwytu. Ten duet był równie mocno oklaskiwany jak muzycy.

To największa orkiestra onkologiczna na świecie,
więc to trochę jeszcze potrwa…
… komentował żartobliwie wchodzenie dzieciaków na scenę Mirosław Neinert, wywołując jeszcze większe brawa. W istocie największa, bo jedyna taka na świecie. Dziecięca Orkiestra Onkologiczna to mali pacjenci oddziałów onkologicznych z Katowic, Chorzowa, Zabrza, ich rodzeństwo, rodzice, personel medyczny.

Od 2006 roku tworzą kilkudziesięcioosobową orkiestrę, grającą na różnorodnych instrumentach perkusyjnych, mają za sobą dwanaście corocznych koncertów, trzy profesjonalnie wydane płyty pod opieką artystyczną Piotra Sutta: w 2006 „Podróże do Krainy Fantazji” z Dorotą Pomykałą i Arturem Rojkiem, w 2009 „Moc Marzeń” z Natalią Kukulską i Miką Urbaniak, w 2012 „Pasja Życia” z Renatą Przemyk, Arturem Andrusem i Zespołem Raz Dwa Trzy.

Dyrygent Orkiestry, profesor Piotr Sutt jest perkusistą, wykładowcą na Akademii Muzycznej w Łodzi, pedagogiem z ogromnym doświadczeniem w pracy z grupami amatorskimi, także z dziećmi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Projekt DOO to dla dzieci chorych onkologicznie również forma terapii, przełamanie wizerunku kojarzonego z cierpieniem, szpitalami, „łysymi główkami”. Tego dnia stają się artystami, występującymi na równi z profesjonalnymi muzykami i wokalistami. Współtwórcami muzycznego wydarzenia o wysokich walorach artystycznych, z niebywałą energią! Do wielu utworów na scenie tańczyli mali tancerze, wyłonieni do grupy tanecznej ze składu DOO.

To, co zaprezentowała Dziecięca Orkiestra Onkologiczna na rozpoczęcie drugiej części koncertu zachwyciło absolutnie wszystkich. Niezwykły „Utwór przestrzenny”. Dzieci były już nie tylko na scenie, podczas przerwy część z nich zajęła miejsca w różnych punktach widowni, z różnymi instrumentami. Zauważaliśmy ich dopiero, kiedy dyrygent na nich wskazywał a snop światła wydobywał ich z ciemności i włączali się kolejno ze swoimi instrumentami. Siedziałam obok jednej z par, widziałam z jak wielkim skupieniem wpatrują się w swojego dyrygenta na scenie.

– Bo to wszystko nie jest takie proste jak by się wydawało – powiedziała nam potem Beata Adamczyk, koordynator ds. Public Relation – trzeba wiedzieć, gdzie i jak trzymać na przykład misę, w którym miejscu w nią uderzyć i z jaką siłą.

Od kumkania żab, lekkiego wiaterku i radosnego świergotu ptaków, poprzez coraz groźniejsze dźwięki nadciągającej burzy, grzmotów, wzmagającego się wiatru, coraz groźniejszego szumu drzew i sitowia, kropli deszczu uderzających w taflę – chyba – jeziora, aż po ponowne rozpogodzenie i beztroski śpiew ptaków – to wszystko USŁYSZELIŚMY, to niebywałe akustyczne przeżycie wyczarowali za pomocą swoich dziwnych instrumentów, pstrykania palcami, uderzania w uda… Wspomagani z wielkim zaangażowaniem przez chór i częściowo przez symfoników. My, widzowie i słuchacze byliśmy jak porażeni.

Mirosław Neinert uświadomił nam, że byliśmy świadkami jedynego takiego wykonania tego utworu, nie do powtórzenia, już nigdy nie będzie wykonany tak samo. Warto było tam być…

Statuetka „Przyjaciel Fundacji ISKIERKA”
Jest wręczana od 2007 roku osobom, firmom, instytucjom, wspierającym działalność fundacji, dodającym jej skrzydeł. To przyjaciele ISKIERKI, którzy w trakcie corocznego koncertu zostają wyróżnieni statuetkami. W tym roku za otwartość na Dzięcięcą Orkiestrę Onkologiczną, wsparcie merytoryczne, zaangażowanie w tworzenie tego koncertu statuetkę wręczono Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, osobną dla dyrekcji i pracowników NOSPR. A następnie statuetkę otrzymali Panattoni Europe, St. Andrews Foundation, Eurobuild, Fundacja DKMS, Fundacja Siepomaga, Fundacja Gram Kibicuję Pomagam, Grzegorz Budis – przewodniczący zarządu terenowego NSZZ Policjantów w Siemianowicach Śl., Aleksander Krajewski, Hotel Bacówka Radawa & SPA, Vastint Poland, Fattoria i Colazzi Societa Agricola, Michał Czernecki. Jarosław Boberek.

Wręczono dwie specjalne nagrody, pierwszą otrzymał profesor Tomasz Szczepański, drugą ksiądz Adam Boniecki, który dziękując za statuetkę powiedział, że ma tylko dwie minuty, więc trzeba powiedzieć o tym, co jest naprawdę ważne.

– Myślę, że naprawdę ważna jest radość z tego, że jesteście, że jest Fundacja ISKIERKA. Jest wspólnota chorych, dzieci, rodziców, przyjaciół. Ta cudowna wspólnota została stworzona, by towarzyszyć tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Jesteśmy w takich czasach, w takiej kulturze, że wielu ludzi ucieka na widok czyjejś trudnej sytuacji. A tymczasem są tacy, że jedni od drugich ciężary chcą nosić. To jest coś bardzo wielkiego. Trzeba powiedzieć o tej radości, którą budzi wasza solidarność, czyli miłość. To co w życiu jest najważniejsze – mówił.
Ksiądz Boniecki otrzymał brawa na stojąco. Bez wahania, natychmiast zerwali się wszyscy.

Podczas koncertu zbierano datki do puszek, można było kupić Iskierkowe gadżety, płyty. Cały dochód z koncertu przeznaczony jest na wsparcie działań fundacji: na Akcję Lato, czyli obozy i wyjazdy dla podopiecznych, na portal wiedzy onkorodzice.pl, na organizację systemu rehabilitacji dzieci chorych onkologicznie i hematologicznie.

Warto dodać, że pod skrzydłami ISKIERKI obecnie znajduje się ponad 700 podopiecznych. Fundacja wspiera proces leczenia i rehabilitacji, organizuje projekty terapeutyczne i pomaga remontować szpitalne oddziały.

Zobacz galerię…

Ilona Raczyńska, fot. Joanna Nowicka / arch. Fundacji ISKIERKA

Data publikacji: 03.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również