Osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu za napaść na niepełnosprawnego kolarza

Na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok skazał 10 listopada wrocławski sąd Wojciecha Ż, który w lipcu 2019 r. zaatakował paraolimpijczyka, reprezentanta Polski Rafała Mikołajczyka. Oskarżony w trakcie treningu niepełnosprawnego kolarza zepchnął go wraz z trójkołowym rowerem do rowu.

Do zdarzenia doszło 12 lipca 2019 roku na drodze w gminie Żórawina pod Wrocławiem. Reprezentant Polski, medalista imprez międzynarodowych Rafał Mikołajczyk trenował, przygotowując się do wrześniowych mistrzostw świata.

Zdaniem prokuratury, podczas wyprzedzenia kolarza oskarżony Wojciech Ż., jadąc autem osobowym, zaczął używać sygnałów dźwiękowych, następnie wyprzedził pokrzywdzonego, “po czym zajechał mu drogę, pozostawiając swój samochód na jezdni w sposób utrudniający jego wyminięcie przez pokrzywdzonego, tym samym usiłując go w ten sposób zatrzymać”.

Ż., według aktu oskarżenia, wysiadł z samochodu i w chwili wymijania go przez niepełnosprawnego rowerzystę, kopnął w prawe tylne koło roweru. W wyniku uderzenia sportowiec stracił panowanie nad rowerem i stoczył się do przydrożnego rowu.

Poszkodowany doznał lekkich obrażeń ciała: otarć łokcia, przedramienia i podudzia. Natomiast wart 70 tys. zł specjalistyczny rower został uszkodzony bardzo mocno. Biegli wycenili wartość naprawy na kwotę ponad 46 tys. zł.

Po zdarzeniu lokalne media podały, że oskarżony Wojciech Ż. to syn wójta gminy Żórawina.

10 listopada wrocławski sąd uznał Ż. winnym zarzucanych mu czynów i wymierzył mu karę ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok. Ż. został również zobowiązany przez sąd do naprawy wyrządzonej szkody poprzez wypłatę poszkodowanemu 12 tys. zł. Ma również zapłacić kolarzowi 8 tys. zadośćuczynienia.

Wyrok jest nieprawomocny. (PAP)

Piotr Doczekalski, fot. pixabay.com

Data publikacji: 10.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również