Wielozmysłowe tyflografiki dostępne w Muzeum POLIN

Muzeum POLIN we współpracy z Fundacją Wielozmysły i grupami osób z niepełnosprawnościami wzroku opracowało wielowarstwowe materiały, które pobudzają wyobraźnię i pozwalają lepiej zrozumieć sens współczesnych dzieł sztuki. Są one dostępne na wystawie czasowej Wilhelma Sasnala „Taki pejzaż”, którą można zwiedzać do 10 stycznia 2022 r.

„Już nie tylko ekspozycja stała, opowiadająca o tysiącletniej historii Żydów polskich, ale także czasowa jest dostosowana dla zwiedzających z niepełnosprawnościami wzroku” – poinformowało PAP Muzeum POLIN, które przygotowało specjalne narzędzia pozwalające osobom o zróżnicowanych potrzebach nawiązać pełniejszy kontakt ze sztuką. Można je znaleźć na wystawie „Taki pejzaż” prezentującej prace Wilhelma Sasnala.

Pomocami dla osób niewidomych i słabowidzących na otwartej w czerwcu wystawie czasowej są tyflografiki. Jak jednak podkreśliło Muzeum POLIN, są one inne niż te, które osoby z niepełnosprawnościami wzroku znały do tej pory. „We współpracy z Fundacją Wielozmysły i grupami osób z niepełnosprawnościami wzroku Muzeum POLIN opracowało wielowarstwowe materiały, które pobudzają wyobraźnię i pozwalają lepiej zrozumieć sens prezentowanego dzieła” – wyjaśniono. Poprzez zastosowanie różnych materiałów – drewna, piasku, skrawków tkanin – powstała zmysłowa struktura. Jak wskazano, „dzięki niej zwiedzający +poczują+ temperaturę zastosowanej barwy, fakturę pociągnięć pędzla, nastrój i emocje zapisane w obrazie”. Dodano także, że „te zmysłowe narzędzia dotykowe wyglądają jak małe dzieła sztuki, dopełniają wystawę prac Wilhelma Sasnala i pozwalają +zobaczyć+ w wyobraźni to, czego oko nie widzi”.

Tyflografiki ulokowane zostały w kasetce przy wejściu na ekspozycję, a uzupełnia je audiodeskrypcja dostępna na audioprzewodnikach, które można znaleźć w kasach Muzeum POLIN. Audiodeskrypcje do wybranych prac Wilhelma Sasnala są także dostępne na stronie internetowej Muzeum POLIN.

Doświadczenie pracy z osobami z niepełnosprawnościami wzroku podczas spotkań na wystawach Muzeum POLIN pokazało pracownikom Działu Edukacji Muzeum POLIN, że wciąż brakuje środków i narzędzi do opowiadania o tym, czego nie możemy po prostu pokazać. „Rozmawiając o wybranych dziełach, operowaliśmy pojęciami, których znaczenie nie zawsze było jasne dla zwiedzających. Korzystaliśmy z tradycyjnych tyflografik, jednak te bywały nieczytelne, niezrozumiałe i nie pozwalały na odtworzenie w wyobraźni bardziej metaforycznych obrazów” – podkreśliła Anna Czerwińska, kierowniczka Sekcji Edukacji Szkolnej i Rodzinnej w Dziale Edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, cytowana w materiale przesłanym PAP.

Jak z kolei wskazała Wioleta Jóźwiak, koordynatorka ds. dostępności w Muzeum POLIN, „kiedy planowaliśmy otwarcie wystawy +Wilhelma Sasnala: Taki pejzaż+, postawiliśmy sobie za cel zbliżyć się jeszcze bardziej do naszych odbiorców. Dać im możliwość pełnego uczestnictwa”. Jak wyjaśniła, „wiedzieliśmy bowiem, że ta wystawa może stać się ważna dla wielu i powinna być dostępna dla wszystkich”.

Opracowanie tyflografik przez Muzeum POLIN i Fundację Wielozmysły wpisuje się w wieloletnie działania Muzeum na rzecz dostępności eksponatów i przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami. Muzeum POLIN zaprasza grupy osób z niepełnosprawnością wzroku na wystawę „Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż”. Usługa przewodnika, który oprowadzi po wystawie z wykorzystaniem tyflografik, jest bezpłatna, a rezerwacje można zgłaszać na adres mailowy: grupy@polin.pl

Wystawa „Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż” to pierwsza indywidualna prezentacja twórczości tego artysty w polskim muzeum obejmującą prace powstałe w ciągu minionych dwudziestu lat. Znajdują się na niej prace udostępnione przez artystę, a także z kolekcji polskich (w tym Muzeum POLIN) i zagranicznych, często pokazywane po raz pierwszy.(PAP)

Anna Kruszyńska, fot. Danuta Matloch / www.polin.pl

Data publikacji: 10.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również