Osoby niepełnosprawne nie powinny być marginalizowane w walce z pandemią COVID-19

Dunja Mijatović Komisarz Praw Człowieka Rady Europy umieściła 2 kwietnia na swej stronie deklarację, w której oceniła sytuację osób z niepełnosprawnościami w Europie, w kontekście pandemii koronawirusa.

Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami nakłada na państwa obowiązek zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa tym osobom w sytuacjach ryzyka.

Komisarz uważa, że w walce z wirusem nie zwrócono należytej uwagi na specyficzne potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Ograniczenie kontaktów społecznych powoduje, że istnieje wysokie ryzyko zakłócenia usług wspierania przez pracowników socjalnych. Nie tylko z powodu stanu zdrowia czy wymogu kwarantanny, ale także z powodu braku osobistych środków ochronnych. Są osoby, których niepełnosprawność wymaga wsparcia w codziennych czynnościach: jedzeniu, ubieraniu się czy czynnościach higienicznych.

Zdaniem Komisarz w takiej sytuacji należy odpowiednio przygotować i wyposażyć najbliższą rodzinę. Kolejnym rozwiązaniem jest wsparcie finansowe osób z niepełnosprawnościami aby zrekompensować  dodatkowe wydatki związane z pandemią.

Grupą szczególnie narażoną na zagrożenie koronawirusem są pensjonariusze instytucji opiekuńczych i szpitali psychiatrycznych. W celu ochrony powinno się wyprowadzić takie osoby – jeżeli to możliwe – z tych miejsc oraz wstrzymać się od przyjmowania nowych pensjonariuszy.

Państwa powinny też zadbać o stworzenie przestrzeni informacyjnej dedykowanej osobom niepełnosprawnym, w tym np. w języku migowym.

Ponadto osoby niepełnosprawne w kontekście walki z pandemią i kurczących się zasobów obawiają się dyskryminacji  ze względu na niepełnosprawność w dostępie do opieki zdrowotnej. Obowiązkiem wszystkich państw członkowskich jest zapewnienie równego traktowania wszystkich pacjentów.

Podczas przygotowywania środków i rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie w trakcie pandemii istotne jest, aby zadbano o konsultacje z osobami niepełnosprawnymi, za pośrednictwem ich reprezentatywnych organizacji.

Oprac. tuk/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 03.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również