Ostrów Wielkopolski „Miastem Przyjaznym Starzeniu” według WHO

Ostrów Wielkopolski "Miastem Przyjaznym Starzeniu" według WHO

Ostrów Wielkopolski został przyjęty do prestiżowej światowej sieci „Miast Przyjaznych Starzeniu" Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest trzecim miastem z Polski – obok Poznania i Gdyni - które znalazło się w gronie 360 miast z całego świata.

Wśród działań Ostrowa Wielkopolskiego, które zostały docenione przez światowych ekspertów WHO znalazły się: Ostrowska Karta Seniora, Rada Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, Dom Dziennego Pobytu „Senior – Wigor”, Program Teleopieki, program bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie dla seniorów, działania Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kluby Seniora „Złoty Wiek” i Filmowy Klub Seniora, udogodnienia dla osób starszych w transporcie miejskim oraz Bank Czasu Seniora.

Według prezydent Ostrowa Wlkp. Beaty Klimek członkostwo w sieci to przede wszystkim wiele korzyści dla miasta i seniorów. Obecnie z działań Ostrowa korzysta aktywnie 7 tysięcy seniorów.

– Dbamy o seniorów w każdej dziedzinie ich życia – począwszy od usług medycznych, przez sportowe, kulturalne, rekreacyjne i usługowe. Dzięki przynależności do sieci Ostrów będzie na bieżąco informowany o projektach, spotkaniach, imprezach organizowanych przez Światową Organizację Zdrowia, tym samym będzie miał dostęp do dobrych praktyk. To także doskonała przestrzeń, aby dzielić się wiedzą i własnymi postępami z zakresu działań przyjaznych seniorom z innymi miastami na świecie – podkreśliła w rozmowie z PAP prezydent Ostrowa.

Światowa Sieć „Miast Przyjaznych Starzeniu” skupia miasta różnej wielkości, znajdujące się w różnych częściach świata, które prowadzą działania na rzecz seniorów. – Wyróżnione miasta łączy podobne podejście do polityki senioralnej. Naszym celem jest podejmowanie działań, mających na celu podniesienie jakości życia seniorów według zasady aktywne życie i godne starzenie się – powiedziała Klimek.

Prezydent dodała, że miasto rozpoczyna budowę mieszkań komunalnych dla seniorów. – Powstanie 16 mieszkań, w których swoje miejsce znajdą seniorzy, mieszkający na wysokich piętrach w blokach bez wind a mają problemy z poruszaniem się. Dbamy też o wydatki seniorów, dlatego od dwóch lat nie podnosimy cen za usługi komunalne” – powiedziała Klimek.

Ostrów Wlkp. ma już tytuł „Miasto przyjazne rodzinom” – nadany przez Wielkopolski Wojewódzki Urząd w Poznaniu oraz „Miasto przyjazne niepełnosprawnym” przyznany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. (PAP)

bak/ bos/

Data publikacji: 16.01.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również