Otwarty Ursynów startuje z akcją “Dostępny Ursynów”

Stowarzyszenie Otwarty Ursynów rozpoczyna akcję w ramach której, chcemy zapytać mieszkańców Ursynowa o bariery architektoniczne w naszej dzielnicy, które utrudniają życie osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom. Głównie do tych osób kierujemy naszą akcję ale uwagi może zgłaszać każdy, kto zna miejsce, którego dostępność powinna być poprawiona.

Będziemy chcieli doprowadzić do likwidacji takich miejsc, które stanowią barierę do poruszania się po Ursynowie. Po zebraniu uwag mieszkańców, przeanalizowaniu ich, nasi radni będą interweniowali w miejskich i dzielnicowych instytucjach, w celu ich zlikwidowania.

– Z ramienia Otwartego Ursynowa jestem koordynatorem akcji “Dostępny Ursynów”. Jako osoba z problemami w poruszaniu się, wiem jak ważna jest likwidacja barier architektonicznych. Często rozmawiam z koleżankami i kolegami, którzy posiadają różny stopień niepełnosprawności i wiem ile muszą pokonać niedogodności, które osoba w pełni zdrowa nawet nie odczuje. Dlatego jako Otwarty Ursynów chcemy, żeby osoby takie wypełniły naszą formularz, opisały problem, który utrudnia im poruszanie się po naszej dzielnicy, a my poprosimy naszych radnych, aby w ich imieniu dopominali się o ich rozwiązanie. Tym problemem może być dziura przed przejściem dla pieszych, którą trudno pokonać na wózku inwalidzkim lub jadąc z wózkiem z dzieckiem. Może to być brak windy na stację metra, jak chociażby jest to na Imielinie. We wszystkich tych sprawach będziemy interweniowali, tak aby Ursynów był wzorem dostępności wśród innych dzielnic Warszawy – powiedział Michał Sadziński, członek stowarzyszenia Otwarty Ursynów, koordynator akcji “Dostępny Ursynów”.

– “Dostępny Ursynów” to akcja, którą w głównej mierze kierujemy do osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Chcemy od nich dowiedzieć się o małych niedogodnościach dnia codziennego, które sprawiają im duże problem. Może to być na przykład wysoki krawężnik, który utrudnia podjazd osobie na wózku lub lub brak sygnalizacji dźwiękowej na przejściu dla pieszych dla osób niedowidzących. Jedną z pierwszych moich interwencji będzie przypomnienie się w Zarządzie Dróg Miejskich i ponowne zadanie pytania, dlaczego po 2,5 roku oczekiwania na sygnalizację dźwiękową na skrzyżowaniu Anody-Rodowicza i Ciszewskiego – mimo pozytywnej odpowiedzi na moją interpelację – taka sygnalizacja jeszcze nie została zamontowana. Takich miejsc może być więcej i imieniu osób z niepełnosprawnościami, seniorów lub każdej innej osoby, która się z nią zmierza będziemy domagali się w mieście i Dzielnicy jej likwidacji. Chcemy, żeby Ursynów był dzielnicą w pełni przyjazną dla wszystkich! – powiedział Paweł Lenarczyk, przewodniczący stowarzyszenia Otwarty Ursynów, radny Dzielnicy Ursynów.

Film prezentujący projekt “Dostępny Ursynów”

kat/, fot. pexels.com

Data publikacji: 27.05.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również