Pałac Prezydencki i Belweder z certyfikatami „Obiekt bez Barier”

Pałac Prezydencki i Belweder z certyfikatami „Obiekt bez Barier"

Pałac Prezydencki i Belweder otrzymały we wtorek certyfikaty "Obiekt bez barier" przyznawane przez Integrację. Mimo zabytkowego charakteru budynków i zasad zachowania bezpieczeństwa, są one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością - podkreślali eksperci.

– To bardzo ważny dzień, dzień koronujący pewien istotny etap w umożliwieniu osobom, którym trudniej się poruszać, dostępu do najważniejszych budynków w państwie. Belweder i Pałac Prezydencki nie mają już barier – powiedziała Anna Komorowska podczas uroczystości zorganizowanej 19 maja w Pałacu Prezydenckim. Dodała, że bardzo dziękuje Integracji za potwierdzenie tego faktu certyfikatem „Obiekt bez Barier” oraz za wsparcie merytoryczne w przygotowaniu zmian.

Integracja przyznaje certyfikaty od 2009 r. Pierwszym obiektem, który go otrzymał, był Sejm. O sprawdzenie budynku pod kątem potrzeb niepełnosprawnych poprosił ówczesny marszałek Bronisław Komorowski. Teraz certyfikaty ma kilkaset obiektów w Polsce, m.in. niektóre centra handlowe i banki. Certyfikat daje pewność, że w tym miejscu osoba niepełnosprawna może samodzielnie i swobodnie skorzystać z usługi czy załatwić sprawę.

Anna Komorowska wyraziła nadzieję, że Pałac Prezydencki i Belweder staną się wzorem do naśladowania dla wielu budynków użyteczności publicznej. – Te certyfikaty – owoc naszej współpracy, mogą zachęcić innych do wprowadzenia zmian. Ale takich zmian, które są dla Państwa, a nie po to, żeby wypełnić jakąś rubryczką, zaznaczyć, ze się coś zrobiło – podkreśliła.

– Jesteśmy w miejscu, które powinno dawać przykład na cały kraj – dodał prezes Integracji Piotr Pawłowski. Podkreślał, że architektura dostępna to nie tylko dopasowanie do potrzeb osób na wózkach i z innymi niepełnosprawnościami, ale także dla rodzin z małymi dziećmi i dla osób starszych.
Jak przypomniał, Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się o przeprowadzenie audytu pod koniec 2013 r. – Po ponad rocznej pracy ekspertów Integracji, korzystających z autorskiej, unikatowej metodologii audytowania obiektów, możemy przyznać Pałacowi przy Krakowskim Przedmieściu i Belwederowi certyfikaty „Obiekt bez barier” – powiedział. Dodał, że siedziba Kancelarii Prezydenta RP nadal czeka na pomyślny audyt.

Na uroczystość w Pałacu Prezydenckim przybyła grupa osób związana z Integracją, w tym sześć poruszających się na wózkach.

Kamil Kowalski, który przeprowadzał audyt Pałacu Prezydenckiego i Belwederu podkreślił, że zastosowanie zasad projektowania uniwersalnego możliwe jest nawet w obiektach zabytkowych. – Pomimo konieczności poszanowania zasad bezpieczeństwa i tych związanych z opieką konserwatorską, udało się w obiektach zarządzanych przez Kancelarię Prezydenta RP znaleźć miejsce na wybudowanie niezbędnych dla osób poruszających się na wózkach pochylni przy wejściach, zamontowanie wind we wnętrzach i przebudowę toalet tak, aby stały się dostępne dla osób z niepełnosprawnością – mówił. Dodał, że atutem tych budynków są przestronne sale i szerokie przejścia pomiędzy nimi, umożliwiające osobom z niepełnosprawnością ruchową wygodne zwiedzanie.

Przy sprawdzaniu obiektu audytorzy biorą pod uwagę potrzeby osób z trzema głównymi rodzajami niepełnosprawności: poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych i słabowidzących oraz niesłyszących. W 60-70 proc. firmy występujące o audyt otrzymują certyfikat i spełniają wymogi.

W Polsce jest ok. 5 mln osób z niepełnosprawnościami, ok. 12 proc. społeczeństwa. (PAP)

bos/ akw/

Data publikacji: 20.05.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również