Paprocka: projekt ws. asystencji odpowiada oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami

Małgorzata Paprocka

Projekt w sprawie asystencji osobistej był szeroko konsultowany i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami – powiedziała we wtorek w Sejmie szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka. Wskazała, że w pierwszym etapie usługi asystencji obejmą około 50 tys. osób.

Sejm 1 października rozpoczął pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Przewiduje on od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie. Usługa ma być dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat i być finansowana z budżetu państwa.

Więcej na temat projektu ustawy o dostępności

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka, przedstawiając projekt ustawy, zwróciła uwagę, że regulacja czekała siedem miesięcy na pierwsze czytanie w Sejmie.

Przypomniała, że obecnie usługi asystenckie są realizowane na podstawie czasowych programów rządowych, dlatego – jak mówiła – brakuje rozwiązania systemowego, które zagwarantuje równy dostęp do tego wsparcia w skali kraju.

Paprocka podkreśliła, że projekt stwarza warunki do zbudowania stabilnego modelu świadczenia usługi asystencji z równym dostępem w całym kraju. Wyjaśniła, że koncepcja zawarta w projekcie stawia szczególny nacisk na spersonalizowanie tej usługi.

Zaznaczyła, że samorząd będzie mógł elastycznie wybierać partnerów do realizacji tego zadania. Jak wskazała, władze lokalne same zdecydują, czy będą ją realizować, czy zwrócą się w tej sprawie do organizacji pozarządowych.

Paprocka podkreśliła, że projekt był szeroko konsultowany i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowisk osób z niepełnosprawnościami.

„Szacuje się, że na pierwszym etapie możliwość skorzystania z usługi asystencji będzie obejmować grupę około 50 tys. osób” – dodała. (PAP)

kkr/ joz/ lm/, fot. Anna Strżyżak / Kancelaria Sejmu

Data publikacji: 02.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również