Paraatleta Maciej Lepiato zwycięzcą 5. edycji Plebiscytu PKPar na Sportowca Roku

4 grudnia 2023 r., podczas uroczystej Gali Finałowej poznaliśmy tegorocznych zwycięzców 5. edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2023. Statuetka projektu Andrzeja Renesa powędrowała do Macieja Lepiaty – polskiego paraatlety, zawodnika GZSN START Gorzów, specjalizującego się w skoku wzwyż. W pozostałych kategoriach nagrodzeni zostali: Trener Roku – Andrzej Ochal, Organizacja Sportowa Roku – Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych START, Wydarzenie Sportowe Roku – Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach, Drużyna Roku – Kadra Polski w Goalball U19. Przyznano także 4 nagrody specjalne.

15 najwybitniejszych
Najpierw jednak uhonorowano pięciu trenerów oraz dziesięcioro zawodniczek i zawodników okolicznościowymi medalami z okazji jubileuszu 25-lecia Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Wśród wyróżnionych przez Zarząd PKPar trenerów 25-lecia znaleźli się:
• Marek Gniewkowski – wybitny trener szermierki na wózkach.
• Edward Dec – niezwykle doświadczony trener pływania.
• Zbigniew Lewkowicz – od ponad dekady jest trenerem głównym paralekkoatletycznej kadry Polski.
• Jakub Pieniążek – współpracuje z czołowymi polskimi kolarzami oraz zawodowymi grupami kolarskimi.
• Michał Dziubański – były reprezentant Polski w tenisie stołowym, po zakończonej karierze zawodniczej został trenerem, m.in. przez 8 lat prowadził seniorską reprezentację Polski kobiet.

Wśród uhonorowanych zawodniczek i zawodników znaleźli się:
• Natalia Partyka – od niemal 25 lat reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej w paratenisie stołowym..
• Dariusz Pender – najbardziej utytułowany polski szermierz na wózku w historii startów w igrzyskach paralimpijskich.
• Alicja Jeromin (wcześniej: Fiodorow) – paralekkoatletyka i sprinty zrobiły z niej gwiazdę polskiego sportu paralimpijskiego.
• Katarzyna Gustos (kibicom znana lepiej pod nazwiskiem Pawlik) – obok Joanny Mendak, najbardziej utytułowana parapływaczka ostatniego 25-lecia.
• Joanna Mendak – najbardziej utytułowana polska parapływaczka ostatniego 25-lecia, specjalistka od stylu motylkowego..
• Barbara Bieganowska-Zając (przez lata startująca pod nazwiskiem Niewiedział) – czterokrotna mistrzyni paralimpijska, specjalistka w biegach średniodystansowych.
• Patryk Chojnowski – najbardziej utytułowany polski paratenisista stołowy w historii startów na igrzyskach paralimpijskich.
• Rafał Wilk – upór i determinacja doprowadziły go do trzech tytułów mistrza paralimpijskiego, czym zdecydowanie przewodzi w historii startów polskich parakolarzy na igrzyskach.
• Katarzyna Rogowiec – najbardziej utytułowana zawodniczka sportów zimowych w historii naszych startów na igrzyskach paralimpijskich.
• Maciej Lepiato – wielokrotny reprezentant Polski w paralekkoatletyce, wybitny specjalista oraz mistrz świata i paralimpijski w skoku wzwyż.

Maciej Lepiato Sportowcem Roku 2023
Zwycięzcy tegorocznej edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego zostali wyłonieni w internetowym głosowaniu, które trwało od 17 do 27 listopada. Spośród 24 nominowanych, wybranych przez Kapitułę Plebiscytu, najwięcej głosów otrzymał pochodzący z Poznania Maciej Lepiato. Statuetkę im. sir Ludwiga Guttmanna, potwierdzającą tytuł Sportowca Roku 2023, polski paraatleta odebrał podczas uroczystej Gali Finałowej w Warszawie.

Maciej Lepiato trenuje dyscyplinę lekkoatletyczną – skok wzwyż w GZSN START Gorzów – tegorocznym zwycięzcy w kategorii Organizacja Sportowa Roku. Na swoim koncie ma już m.in. złote medale z igrzysk paralimpijskich w Rio i Londynie oraz brązowy medal przywieziony z Tokio. Od lipca bieżącego roku Lepiato tytułuje się jako Mistrz Świata w skoku wzwyż.

– Pierwsze, co mi się nasuwa na myśl, stojąc tutaj przed Państwem, to wspomnienia, jak kilka lat temu leżałem po ciężkiej kontuzji i nieudanej operacji, z zerwanym ścięgnem Achillesa w mojej jedynej zdrowej nodze. Nie spodziewałem się wtedy, że jeszcze takie wspaniałe momenty, jak ten, czekają mnie w przyszłości, w mojej przygodzie ze sportem. Chciałem podziękować Panu Prezesowi Łukaszowi Szelidze, za to, że wtedy zadzwonił do mnie i powiedział: „Ty musisz być zdrowy, musisz skakać, robimy to, lecimy!”. Prawie rok ciężkiej rehabilitacji i udało się wrócić, udało się zdobyć medal na igrzyskach. W tym roku udało się po raz piąty zostać mistrzem świata w skoku wzwyż ­– mówił Maciej Lepiato, dziękując za wyróżnienie.

W kategorii Sportowiec Roku na kolejnych miejscach doceniono także Natalię Partykę, Emilię Babską, Kingę Dróżdż, Barbarę Moskal, Różę Kozakowską, Witolda Skupienia, Patryka Chojnowskiego, Kamila Otowskiego oraz Marcina Czerwińskiego.

Uhonorowano także zwycięzców w pozostałych kategoriach. Za Trenera Roku uznano Andrzeja Ochala, pod którego czujnym okiem do zawodów przygotowuje się polska kadra w paratenisie stołowym. Wydarzeniem Sportowym Roku okrzyknięto natomiast Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach, a tytuł Drużyny Roku trafił do Mistrzów Świata U19 – Kadry Polski w Goalball. Nagroda Specjalna Interia Sport i tytuł Insoracji Roku 2023 trafiły do Marcina Cerwińskiego, członka Kadry Polski U19 w Goalball i mistrza strzelców ostatnich mistrzostw świata, które odbywały się w Sao Paulo.

W tegorocznej edycji Plebiscytu przyznano także nagrody specjalne. Za Przyjaciela Sportu Paralimpijskiego uznano Corrine Klajda, CEO Accord Group Polska. Nagroda Honorowa powędrowała z kolei do trenera polskich sztangistów Jerzego Mysłakowskiego. Tytuł Mecenasa Sportu Paralimpijskiego przyznano spółce LUX MED, a Guttmann dla Sportu Olimpijskiego trafił do Reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn.

Wyjątkowa edycja Plebiscytu
Plebiscyt Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku od 5 lat wyłania najlepszych i najpopularniejszych sportowców paralimpijskich. Ta okrągła rocznica nie jest jednak jedynym powodem, dla którego tegoroczna edycja jest wyjątkowa. W tym roku swój jubileusz obchodzi także Polski Komitet Paralimpijski, który już od 25 lat reprezentuje polskich sportowców z niepełnosprawnościami na arenie krajowej i międzynarodowej oraz propaguje wartości sportu paraolimpijskiego takie jak odwaga, determinacja, inspiracja i równość.

– To niezwykły zaszczyt móc stać na czele Polskiego Komitetu Paralimpijskiego w ćwierćwieczu jego funkcjonowania. Polski Komitet Paralimpijski przez te lata stworzył potężny ślad w postaci wyników, medali, które możemy obserwować w liczbach. To plasuje nas na 9. miejscu w klasyfikacji generalnej medalowej wszechczasów. To oczywiście wielki sukces, który chcemy kontynuować. Myślę, że drugą rzeczą, którą udało się zrobić, oprócz tych wyników sportowych, jest to, że zmieniliśmy świadomość. 25 lat temu nikt za bardzo nie kojarzył, czym są igrzyska paralimpijskie, a dzisiaj mówiąc o tym wydarzeniu nikt nie jest zaskoczony. To sukces wszystkich nas i naszych przyjaciół, którzy z nami współpracują. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom, zawodniczkom i trenerom, którzy tworzą te wyniki, kreują medale, dostarczają nam emocji sportowych. Bez tego nie moglibyśmy przeżywać tych pięknych chwil – powiedział prezes PKPar Łukasz Szeliga podczas Gali Finałowej.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronat honorowy nad Plebiscytem objął minister sportu i turystyki. Partnerem Głównym był Totalizator Sportowy, a Sponsorem Statuetki – Orlen. Patronat medialny objęły Polsat, Interia i Polskie Radio. Transmisję telewizyjną zapewnił Polsat Sport. W gronie ambasadorów znaleźli się Michał Pol – dziennikarz Kanału Sportowego i attache prasowy Polskiej Reprezentacji Paralimpijskiej, uhonorowany rok temu Guttmanem specjalnym w kategorii „Przyjaciel Sportu Paralimpijskiego”, Martyna Wojciechowska – dziennikarka, prezenterka telewizyjna, podróżniczka i ambasadorka polskich paralimpijek, Robert Korzeniowski – były chodziarz, ambasador polskich paralimpijczyków oraz Artur Siódmiak – były piłkarz ręczny, ambasador zawodów Dis+Abled European Summer Games Wągrowiec 2023.

Historia Guttmannów
Plebiscyt Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku ma na celu promocję sportu wśród osób z niepełnosprawnościami oraz przybliżenie społeczeństwu wiedzy na temat dyscyplin paralimpijskich, sportu osób z niepełnosprawnościami i sukcesów polskich paralimpijczyków na zawodach międzynarodowych. Ponadto PKPar, poprzez prezentowanie sylwetek sportowców z niepełnosprawnościami, chce przełamywać stereotypy oraz kształtować wśród społeczeństwa godne naśladowania postawy. Plebiscyt ma także zachęcać osoby fizyczne i prawne do podejmowania różnorodnych działań wspierających szeroko pojęty ruch sportu osób z niepełnosprawnościami.

Nazwa statuetki pochodzi od nazwiska niemieckiego lekarza neurologa Ludwiga Guttmanna, którego uważa się za inicjatora ruchu paralimpijskiego.

Nagranie z wydarzenia: Poznaj Sportowca Roku! Gala Finałowa #Guttmanny2023 – Oglądaj razem z nami! – YouTube

Zobacz galerię…

Tekst i fot. PKPar

Data publikacji: 06.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również