Poznaliśmy „Człowieka bez barier 2023”

Laureaci i organizatorzy gali

5 grudnia w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się 21. gala Konkursu „Człowiek bez barier”. To jeden z elementów uroczystości towarzyszących Światowemu Dniowi Osób z Niepełnosprawnością (obchodzonemu 3 grudnia).

Laureaci to osoby wyjątkowe, dla których nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania – podkreśliła w nagranym wystąpieniu pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która wzorem swoich poprzedniczek od lat sprawuje patronat honorowy nad Konkursem. – Państwa przykład może być inspiracją dla innych i dowodem na to, że realizowanie marzeń i ambicji prowadzi prostą drogą do rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego i społecznego.

Plebiscyty internetowe
Pierwszą wręczoną podczas tegorocznej Gali nagrodą była ta, o której decydują czytelnicy portalu Niepelnosprawni.pl i magazynu „Integracja” – to oni bowiem od kilku lat przyznają tytuł Osobowości Internetowej. W tym roku to zaszczytne miano otrzymał Przemysław Świercz – długoletni kapitanowi polskiej reprezentacji amp futbolu, a obecnie m.in. trener mentalny i sportowy juniorów, a także biznesowy mówca motywacyjny.

Drugą nagrodą przyznaną przez internautów była Nagroda Publiczności. Rywalizacja o nią była niezwykle emocjonująca i rozstrzygała się do ostatnich chwil. Ostatecznie między zwyciężczynią a jej najpoważniejszą konkurentką różnica głosów wynosiła 50. Zwyciężczynią została działaczka społeczna i pisarka Maja Kopeć.

Zapowiedź przyszłych zmian
Konkurs „Człowiek bez barier” w swojej historii ewoluuje, gdyż organizatorzy rozszerzają jego formułę.

– Planujemy od przyszłego roku wprowadzić nową kategorię: Senior bez barier – zapowiedziała, przewodnicząca Kapituły prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. – Idąc w tym kierunku, Kapituła podjęła decyzję inaugurującą tę kategorię i przyznała specjalne wyróżnienie Krystynie Krążek, emerytowanej pracowniczce huty, współzałożycielce parafialnego koła Caritas.

Wyróżnienia
Pierwszą osobą spośród wyróżnionych w Konkursie była niesłysząca aktorka Dominika Kozłowska, która ma na koncie role teatralne i filmowe, główne i drugoplanowe. Gra w spektaklach dwujęzycznych i w języku migowym.

Kolejny wyróżniony to Krystian Nowak, współpracownik portalu Rampa.pl i działacz społeczny, dzięki którego staraniom m.in. dostępny stał się Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Trzecim wyróżnionym został głuchoniewidomy artysta, grafik Karol Pabich, który żyje według życiowego motta: „porażki są siniakami, nie tatuażami”.

Dziewczyna pełna niespodzianek
Po raz drugi Kapituła Konkursu przyznała nagrodę „Młodemu człowiekowi bez barier”, czyli osobie z niepełnosprawnością, w wieku 14-20 lat, za wyjątkowe osiągnięcia, aktywną postawę i bezinteresowne działanie na rzecz innych. W tym roku tego zaszczytu dostąpiła nastoletnia artystka z zespołem Downa, Wanessa Bąkowska, o której najbliżsi mówią, że jest pełna niespodzianek. Wanessa maluje, pisze i projektuje stroje, m.in. suknię, w której odbierała nagrodę.

Człowiek bez barier 2023
Życiorys Przemysława Wieczorka mógłby być kanwą pełnego zwrotów akcji filmu. W scenariuszu byłyby i samotność dziecka, i problemy z narkotykami, depresja, próba samobójcza, ale też szereg medali zdobytych na zawodach w parataekwondo, praca z młodzieżą i przede wszystkim miłość do Boga, którą wyraża m.in. rapując.

– To Bóg pomógł mi po wypadku. Moje życie było bardzo złe, po wypadku się załamałem, ale gdy zawołałem do Niego szczerze, to On mnie podniósł – powiedział zwycięzca, odbierając nagrodę.

Tegoroczną galę prowadziła dziennikarka Monika Kapinos, a o oprawę muzyczną zadbał Artur Rożek, niewidomy tenor, któremu akompaniowała na fortepianie Anna Hajduk-Rynkowicz.

***
Patronat honorowy: Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda
Projekt współfinansowany ze środków PFRN oraz Fundacji Orlen
Partner główny: Fundacja PZU
Partnerzy: Orange Polska, Coloplast, PKP IC, Polskie Porty Lotnicze, Polpharma, Fundacja Lotto, Peugeot

Zobacz galerię…

Info: Integracja, fot. Cezary Rejn

Data publikacji: 07.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również