Parlament Europejski przyjął Europejski Akt o Dostępności
Celem europejskiego aktu w sprawie dostępności jest zapewnienie osobom starszym i osobom z niepełnosprawnością szerszego dostępu do produktów i usług.
14 marca Parlament zatwierdził nowe przepisy mające na celu poprawę życia codziennego osób starszych i osób z niepełnosprawnościami w całej UE oraz zadbanie o to, by Europa była bardziej sprawiedliwa i lepiej sprzyjała włączeniu społecznemu. Zanim przepisy te wejdą w życie, musi je jeszcze zatwierdzić Rada.
Większa dostępność produktów i usług
W UE mieszka ponad 80 mln osób z niepełnosprawnościami; wiele z nich ma trudności z korzystaniem z produktów codziennego użytku – takich jak smartfony, komputery, e-booki – i spotyka się z problemami, jeśli chodzi o dostęp do podstawowych usług świadczonych za pośrednictwem automatów biletowych czy bankomatów.
Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (UNCRPD) zobowiązuje UE i państwa członkowskie do zapewnienia dostępności. Do ustalenia wspólnych wymogów w zakresie dostępności podstawowych produktów i usług potrzebne są środki na szczeblu UE.
Europejski akt w sprawie dostępności określa normy dotyczące podstawowych produktów i usług:
automatów biletowych i urządzeń do odprawy samoobsługowej,
bankomatów i innych terminali płatniczych,
komputerów i systemów operacyjnych,
smartfonów, tabletów i urządzeń telewizyjnych,
dostępu do audiowizualnych usług medialnych, e-booków,
handlu elektronicznego,
niektórych elementów usług transportu pasażerskiego,
łączności elektronicznej, w tym numeru alarmowego 112.
Możliwości dla przedsiębiorstw i konsumentów
Wspólne standardy na szczeblu UE uniemożliwią państwom członkowskim wprowadzanie odmiennych przepisów. Standardy te sprawią, że sprzedaż dostępnych produktów i usług w UE i za granicą stanie się łatwiejsza i atrakcyjniejsza dla przedsiębiorstw.
Nowe przepisy sprzyjałyby konkurencji między podmiotami gospodarczymi i swobodnemu przepływowi dostępnych produktów i usług. Oczekuje się, że zapewni to konsumentom większy wybór dostępnych produktów i usług oraz obniży ich koszt.
Odstępstwa dla mikroprzedsiębiorstw
Odstępstwa ze względu na wielkość i ograniczone zasoby miałyby zastosowanie do niektórych mikroprzedsiębiorstw, tj. małych firm, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników i których roczny obrót lub bilans wynosi mniej niż 2 mln EUR.
Firmy te będą jednak zachęcane do produkcji i dystrybucji produktów oraz do świadczenia usług spełniających wymogi dotyczące dostępności określone w nowych przepisach.
Państwa UE będą musiały opracować wytyczne dla tych mikroprzedsiębiorstw, aby ułatwić stosowanie przepisów.
Info: Parlament Europejski
Rozpoczęcie problemu eliminacji dostępności
Europoseł Marek Plura, który jest gorącym orędownikiem przyjęcia tego aktu prawnego, tak skomentował to wydarzenie na swoim fanpage’u na FaceBooku. Tytuł pochodzi od redakcji NS.
W dniu 13.03.2019 r. znaczącą większością głosów – 613 za, 23 przeciw i 36 wstrzymujących się – Parlament Europejski podczas obrad w Strasburgu przyjął European Accesibility Act czyli Europejski Akt Dostępności. Zarówno posłowie jak i uczestniczące organizacje wykazały się elastycznością i wolą porozumienia dotyczącą dyrektywy. Określa ona wymogi dostępności produktów i usług w życiu codziennym dla ludzi z niepełnosprawnością. Mimo postępu technologicznego jaki osiągnęliśmy dzisiaj, wiele osób niepełnosprawnych ma ograniczony dostęp do znacznej gamy produktów i usług potrzebnych w życiu codziennym.
Akt Dostępności ma na celu rozpoczęcie eliminacji tego problemu i stworzenie otoczenia dla osób niepełnosprawnych, w którym będą miały takie same prawa i możliwości jak wszyscy. Większość posłów chce aby ten akt był w wielu sprawach bardziej ambitny oraz obejmował więcej obszarów, w szczególności podkreśla się konieczność większego dostosowywania budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Propozycja Komisji Europejskiej była bardziej rozbudowana, lecz – jak powiedział poseł Neven Mimica (komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju KE – przyp. NS) – perfekcyjność czasem jest wrogiem dobrego.
W Europie potrzebne są zdecydowane działania, czego nie udało się uzyskać w trakcie poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego. Podczas tej kadencji został osiągnięty postęp, który na pewno będzie kontynuowany w następnych latach.
Chodzi tu o dostosowanie środowiska do ludzi, a nie odwrotnie. Wiele osób odczuje zwiększenie dostępu produktów i usług podczas życia codziennego, nikt nie zostanie pominięty.
– Trzeba zmienić wymogi dotyczące dostępności ponieważ zmienia się społeczeństwo – mówi Neven Mimica.
– Dzięki temu, że dzisiaj przyjęto tę dyrektywę UE może w przyszłości podjąć kolejne prace, udoskonalające to, co już zostało osiągnięte. Przez wiele lat uznawano, iż osoby niepełnosprawne mają ograniczoną rolę w społeczeństwie, teraz zaczyna się to zmieniać – twierdzi eurodeputowany, twórca raportu Morten Løkkegaard. – Osoby niepełnosprawne muszą mieć takie same prawa jak całe społeczeństwo. W nadchodzącej kadencji UE będzie się starać zapewnić 80 milionom osób niepełnosprawnych w Europie dostęp do produktów i usług w życiu codziennym w jeszcze większym stopniu niż zapewnia to akt.
Poseł Morten Løkkegaard porównuje politykę do szklanki mówiąc, że ma nadzieję, iż ta szklanka jest do połowy pełna.
Przyjęcie tego aktu świadczy o początku znaczących zmian w kwestii praw przysługujących osobom niepełnosprawnym.
EDF apeluje o przyjęcie lepszego i bardziej efektywnego prawa
Po przyjęciu tego aktu przez PE pojawiły się jednak również słowa krytyki, pochodzące głownie z Europejskiego Forum Osób z Niepełnosprawnością (EDF).
„W akcie brakuje najważniejszych kwestii. Nie zawiera on zapisów dotyczących transportu, usług świadczonych przez mikroprzedsiębiorstwa, sprzętu AGD. Nie ma w nim nic na temat obowiązku zapewnienia dostępności budynków i infrastruktury. Akt nie odnosi się do rzeczywistości, w której osoby z niepełnosprawnością żyją przez większość swojego życia” – przedstawiło w swoim stanowisku EDF.
Organizacja ta apeluje o stworzenie lepszego i bardziej efektywnego prawa. „To wstyd, jak państwa członkowskie doprowadziły do ograniczenia zakresu aktu. Teraz rządy poszczególnych państw muszą się zrehabilitować i przyjąć bardziej ambitne założenia przy wdrażaniu w życie jego zapisów” – napisał w oficjalnym stanowisku prezes EDF Yannis Vardakastanis.
Oprac. rhr, fot. pixabay.com
Data publikacji: 14.03.2019 r.