PFRON poszerza współpracę z organizacjami pozarządowymi

PFRON poszerza współpracę z organizacjami pozarządowymi

Do prawie 279 mln złotych wzrosła kwota wsparcia finansowego PFRON, która ma zostać przekazana w 2019 roku organizacjom pozarządowym działającym na rzecz osób z niepełnosprawnościami. PFRON wspiera szereg inicjatyw trzeciego sektora, z których w bieżącym roku skorzysta w sumie blisko 180 tysięcy osób.

– Organizacje pozarządowe odgrywają ważną rolę w życiu publicznym i społecznym. Ich siłą są bezpośredni kontakt z potrzebującymi obywatelami, praca dla dobra wspólnego i unikalna specjalistyczna wiedza – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zaznacza, że dzięki temu trzeci sektor nie tylko dostarcza potrzebującym różnorodnych świadczeń, lecz także jest cennym zasobem przy projektowaniu systemowych regulacji.

Od 2015 roku PFRON sukcesywnie zwiększa środki w planie budżetowym, które są przekazywane organizacjom pozarządowym działającym w najważniejszych obszarach życia społecznego, zawodowego i kulturalnego. Na realizację przedsięwzięć proponowanych przez partnerów społecznych PFRON przeznaczy w 2019 roku 278 971 000 zł.

– Dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych organizacje pozarządowe są ważnym partnerem. Dzięki ich działaniom każdego roku realizowanych jest kilkaset projektów w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Dla nas te wspólne działania są ważnym punktem w realizacji misji, jaką pełni Fundusz w naszym kraju – wyjaśnia Marlena Maląg, prezes Zarządu PFRON.

W 2019 roku dzięki środkom finansowym przekazanym w ramach konkursu „Szansa-Rozwój-Niezależność” realizowane są 572 projekty zgłoszone przez 397 organizacji.

Konkurs „Szansa-Rozwój-Niezależność” dotyczy działań na rzecz osób niepełnosprawnych podejmowanych przez organizacje pozarządowe i obejmuje zarówno umowy jednoroczne jak i wieloletnie. W ten sposób zabezpiecza się między innymi działalność placówek udzielających pomocy w zakresie rehabilitacji ciągłej.

– Ponadto, ponad miliard złotych Fundusz przekazuje samorządom – województwom i powiatom – na realizację programów sprzyjających zawodowej i społecznej rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz niwelujących bariery architektoniczne – dodaje prezes Marlena Maląg. Dofinansowanie ze środków publicznych otrzymuje w ten sposób 712 warsztatów terapii zajęciowej i 115 zakładów aktywności zawodowej w całej Polsce. W ramach budżetu przekazywanego samorządom realizowane są również programy PFRON, które celują w indywidualne potrzeby osób niepełnosprawnych.

Niezwykle ważnym kierunkiem działania PFRON z organizacjami pozarządowymi jest wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Jak wskazują eksperci, około 65 proc. organizacji w Polsce finansuje swoje działania z krajowych środków publicznych. Coraz więcej z nich korzysta również z dofinansowań PFRON dla pracodawców. W ten sposób zatrudnionych w trzecim sektorze jest blisko 8 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Według raportu Stowarzyszenia Klon/Jawor „2018. Kondycja organizacji pozarządowych” w 2018 roku w Polsce istniało 143 tys. organizacji, w tym 117 tys. stowarzyszeń. Szacuje się, że na rzecz osób chorych oraz osób z niepełnosprawnością działa około 25 proc. organizacji trzeciego sektora.

Info: MRPiPS, fot. PFRON
Data publikacji: 29.04.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również