PFRON uruchamia projekt wsparcia instytucji w zakresie dostępności architektonicznej

Uruchamiamy projekt, który ma pomóc instytucjom publicznym w dostosowaniu swojej przestrzeni do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami – poinformował w 25 listopada prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz. Dodał, że chodzi m.in. o doradztwo w przygotowaniu budynków pod kątem dostępności architektonicznej.

Prezes PFRON poinformował na konferencji prasowej o nowym projekcie, który polega na utworzeniu pilotażowego Ośrodka Wsparcia Dostępności Architektonicznej (OWDA). Jego działalność będzie polegała na wspieraniu podmiotów publicznych w zakresie wzrostu dostępności architektonicznej obiektów i przestrzeni publicznych.

Michałkiewicz podkreślił, że dla osób ze specjalnymi potrzebami dostępność jest obowiązującym prawem. – Chcemy wymagać od podmiotów publicznych dostępności, ale chcemy także ich przygotować. Wiemy, że samorządy borykają się z wieloma problemami. Po pierwsze nie wiedzą, jak uczynić swoje budynki dostępnymi, jak uczynić dostępnymi komunikaty, które przekazują mieszkańcom – wskazywał Michałkiewicz.

Dlatego – jak dodał – projekt ma pomóc instytucjom publicznym w dostosowaniu swojej przestrzeni m.in. do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. – Chcemy informować, doradzać, chcemy też audytować razem z naszymi partnerami – podkreślił prezes PFRON.

Wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik ocenił, że uchwalona w 2019 r. ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami jest jednym z największych osiągnięć w zmianie jakości życia osób niepełnosprawnych. – Nadanie osobom z niepełnosprawnościami podmiotowości związanej z ich sprawczością, z tym, że one nie pozostają w sytuacji bezradności, ale przez możliwość składania skarg mogą domagać się swoich praw – podkreślił Wdówik.

Nowy projekt dotyczący dostępności architektonicznej ma służyć jak najbardziej wszechstronnej i merytorycznej pomocy w realizacji dostępności. Wiceminister wyraził nadzieję, że dzięki programowi samorządy zwrócą uwagę na ten aspekt działań i skorzystają z oferty wsparcia. – To już nie jest opcja, to już nie jest przywilej, to jest prawo, a dzięki działaniom w ramach ośrodka wsparcia dostępności architektonicznej wszystkie podmioty, które są objęte tym obowiązkiem będą mogły skorzystać z profesjonalnego wsparcia – podkreślił Wdówik.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że wszystkie podmioty publiczne w Polsce zobowiązane są do spełnienia minimalnych wymogów dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej. – Dardzo często pojawiają się problemy interpretacyjne, w jaki sposób należy rozumieć dostępność, pojawiają się problemy natury finansowej związane z brakiem środków na audyty dostępności budynków i realizację inwestycji, która będzie usuwać barierę – przyznała wiceminister.

– Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, stworzyliśmy fundusz dostępności, w którego ramach już realizowane są inwestycje polegające na zakupie wind, schodołazów i remonty, budowy wejść do budynków, ułatwiających wejście osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – i to już działa. Dzisiaj uruchamiamy kolejną inicjatywę, poprzez doradztwo i wykonanie audytu dostępności budynku, ale również poprzez weryfikację dokumentacji technicznej pod kątem zapewniania dostępności osobom o szczególnych potrzebach. Wspieramy instytucje publiczne w dążeniu do tego, aby były one dostępne dla każdego z nas – powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Dodała, że kolejnym krokiem będą granty dla jednostek samorządu terytorialnego. Konkurs w tej sprawie ma ruszyć jeszcze pod koniec tego roku. – Będziemy wspierać wykonanie takich instalacji, inwestycji, które będą te bariery likwidowały – zapewniła.

W ramach projektu podmioty publiczne będą mogły uzyskać wsparcie merytoryczne, doradcze, informacyjne i audytowe w obszarze zapewnienia dostępności architektonicznej. Chodzi głównie o pomoc w realizacji audytów dostępności architektonicznej budynków i przestrzeni publicznych przed procesami inwestycyjnymi, analizę projektów lub doradztwo w przygotowaniu projektów budynków.

Dokładny rodzaj i zakres wsparcia ma być uzgadniany każdorazowo z podmiotem publicznym, który zgłosi potrzebę wsparcia w ramach projektu. W jego ramach planowane jest m.in. uruchomienie ogólnopolskiej infolinii i portalu wspierającego podmioty publiczne w zakresie dostępności architektonicznej.

PFRON przekazał, że rekrutacja podmiotów publicznych prowadzona będzie sukcesywnie do czasu przyjęcia do projektu minimum 450 podmiotów spełniających kryteria.

Dokumenty można składać na adres: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Biuro OWDA al. Jana Pawła II 13, piętro I, 00-828 Warszawa lub pocztą elektroniczną: owda@pfron.org.pl.

Formularz rekrutacyjny jest dostępny na stronie internetowej PFRON: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/zaproszenie-podmiotow-publicznych-do-udzialu-w-projekcie-pod-nazwa-osrodek-wsparcia-architektury/ (PAP)

Karolina Kropiwiec, Olga Zakolska, fot. freepik.com

Data publikacji: 26.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również