Pierwsza osoba z niepełnosprawnością w kosmosie! Trwa rekrutacja Europen Space Agency
- 20.05.2021
Do 28 maja potrwa rekrutacja do pilotażowego projektu Parastronaut Fly, realizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (European Space Agency). Niepełnosprawność nie jest już przeszkodą w realizacji planów o karierze astronauty. „W kosmosie wszyscy jesteśmy niepełnosprawni” – mówi Samanthy Cristoforetti, jedna z astronautek ESA. Jak zrobić pierwszy krok w kierunku realizacji kosmicznych marzeń? Wystarczy zacząć od kliknięcia w link, pod którym można znaleźć wszystkie informacje o wymaganiach aplikacyjnych.
Eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej przekonują, że astronautami nie muszą być ludzie o ponadprzeciętnej wytrzymałości i sprawności fizycznej. Obecny stopień wiedzy na temat wyzwań, jakie niosą za sobą loty w kosmos pozwala obalić mit, że osoby z niepełnosprawnością nie mogą pracować w tym zawodzie. Kosmonauta nie musi być osobą pełnosprawną, ale musi mieć dobre zdrowie.
W naszym świecie funkcjonuje wiele mitów, które ograniczają aktywność życiową osób z niepełnosprawnościami i stają się przeszkodą w ich samorealizacji. Projekt Parastronaut Fly jest dowodem na to, że wystarczy zrobić pierwszy krok, by to, co wydawało się niemożliwe, już takie nie było. Warto zrobić kolejny krok w kierunku budowania świata opartego na zasadach równości i szacunku – komentuje Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.
ESA od lat kładzie nacisk na różnorodność i właśnie w tym roku po raz pierwszy w historii rekrutuje osoby z niepełnosprawnością fizyczną.
Co zrobić, żeby dołączyć do kosmicznej załogi ESA? Po pierwsze trzeba być osobą z niepełnosprawnością. Oprócz tego należy posiadać odpowiednie kwalifikacje psychologiczne i poznawcze do bycia astronautą. Wymagane są również ukończone studia z obszaru nauk ścisłych. Dodatkowym atutem będzie posiadanie certyfikatu pilota testowego. Do projektu mogą zakwalifikować się osoby, które są po amputacji kończyn lub mają nierówność kończyn dolnych, albo niski wzrost – poniżej 130 cm. Eksperci podkreślają, ze każda aplikacja zostanie oceniona indywidualnie.
pr/
Data publikacji: 20.05.2021 r.