Pierwszy raport z Paryża. Paralekkoatleci gotowi do walki

Maciej Lepiato na Paralekkoatletycznych MP Szczecim 2023, fot. Bartłomiej Zborowski

Już sobotę, 8 lipca startują paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Paryżu. Polskę będzie reprezentować 41 zawodników i zawodniczek oraz 3 przewodników. Stawką zawodów – oprócz medali – będzie możliwość uzyskania kwalifikacji dla kraju podczas przyszłorocznych Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu.

Zawody odbywać się będą na stadionie stade Sébastien Charléty, znajdujący się tuż obok Francuskiego Komitetu Olimpijskiego – Pierre’a de Coubertina, twórcy nowożytnych Igrzysk. Uroczystość otwarcia championatu globu nastąpi w sobotę 8 lipca.

– Wysłaliśmy na mistrzostwa świata rekordową ekipę Biało-Czerwonych, wyjazd jest więc trudny logistycznie, ale na razie wszystko przebiega zgodnie z planem. W Paryżu jest już połowa naszej ekipy. 8 lipca odbędą się pierwsze kwalifikacje do konkursów, a finały rozgrywane będą od niedzieli – mówi Marcel Jarosławski, kierownik kadry Polski podczas MŚ z ramienia Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. – Walka będzie się toczyć nie tylko o medale. Championat globu to ważny przystanek na drodze do Igrzysk Paralimpiskich w Paryżu w 2024 roku. Nasi paralekkoatleci, którzy wywalczą miejsca 1-4 zdobędą miejsca dla kraju podczas najważniejszej imprezy sportowej czterolecia – dodaje.

Pięć złotych medali mistrzostw świata w rzucie młotem ma na swoim koncie Paweł Fajdek. Tego samego wyczynu, ale w skoku wzwyż chce dokonać dwukrotny mistrz paralimpijski Maciej Lepiato, który na razie w swej kolekcji ma cztery złote krążki z imprezy tej rangi.

– Są to moje piąte mistrzostwa świata. Zdobyłem cztery złote medale w skoku wzwyż i jeden brązowy w Lyonie w skoku w dal. Marze o wygranej, ale w ostatnich latach życie nauczyło mnie pokory, więc podchodzę do tego na chłodno, nie chcąc niepotrzebnie pompować balonu w mojej głowie. Jakikolwiek medal będzie dla mnie satysfakcjonującą nagrodą – zapewnia.

Na zawodach w Paryżu w kategorii T11 osób niewidomych i niedowidzących zobaczymy także parę biegaczy – Joannę Mazur i jej przewodnika Michała Stawickiego – mistrzów świata z 2017 roku w Londynie.

Joanna Mazur i Michał Stawicki na World Para Athletics European Championships Bydgoszcz 2021, fot. Adrian Stykowski

Joanna Mazur i Michał Stawicki na World Para Athletics European Championships Bydgoszcz 2021

– Jesteśmy po raz trzeci w Paryżu. Wcześniej były to mityngi a teraz są to mistrzostwa świata. Zaczynamy starty od niedzieli 9 lipca w biegu na 1500 metrów, a w poniedziałek 10 lipca pobiegniemy na 400 metrów – mówi Joanna Mazur. Jej trener i przewodnik Michał Stawicki dodaje: – esteśmy doświadczonym duetem, który mierzy wysoko, a naszym minimum jest zdobycie medalu, ale wiemy, że czwarte miejsce także zapewni naszej kadrze minimum paralimpijskie, więc doskonale wiemy o co toczy się gra”

Paralekkoatletyczne mistrzostwa świata w Paryżu są ogromnym przedsięwzięciem dla organizatorów. Do stolicy Francji przyleciało blisko 2300 uczestników (zawodnicy, trenerzy, opiekunowie, przewodnicy) wchodzących w skład ekip z ponad 100 krajów świata. Potrwają do 17 lipca.

Info PZSN Start, fot. Adrian Stykowski, Bartłomiej Zborowsski

Data publikacji: 08.07.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również