Płuca po pandemii celem 32. Finału WOŚP

Ogłoszenie celu 32. Finału WOŚP – prof. Bohdan Maruszewski, Jerzy Owsiak i prof. Katarzyna Krenke

Na dokładnie 96 dni przed 32. Finałem WOŚP i w trakcie trwającego67. Konkursu Ofert ogłoszono cel zbliżającej się zbiórki. Tym razem działania Fundacji skupiać się będą wokół płuc po pandemii – zbierane środki przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Jaki jest cel 32. Finału WOŚP?
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki.

– 28 stycznia 2024 roku po raz 32. zmierzymy się z problemem, zapraszając wszystkich rodaków, Polaków, na całym świecie, by grali razem z nami. Temat zbliżającego się Finału to: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Problem ogromny, z którym chcemy się uporać. Chcemy kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych – powiedział Jurek Owsiak.
Fundacja planuje kupić urządzania dla
●       diagnostyki obrazowej, m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne
●       diagnostyki czynnościowej, m.in. polisomnografy i przenośne spirometry
●       diagnostyki endoskopowej, m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy
●       rehabilitacji – sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc
●       torakochirgurgii, m.in. systemy eletrokoagulacji i kriosondy
Mottem akcji jest „Tu wszystko gra OK!”.

Czemu płuca po pandemii?
Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo Fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40 proc.

– Jako reprezentantka środowiska pulmonologów pracujących w naszym kraju mogę powiedzieć, że jesteśmy niezwykle wdzięczni Fundacji, że podjęła się tego tematu. Myślę, że problem chorób płuc jest nieco niedoceniany w Polsce. Współczesna medycyna nie może działać bez nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, do monitorowania chorób, ale także do wykonywania pewnych zabiegów wewnątrzoskrzelowych chociażby. Mając doświadczenia z ubiegłych Finałów wiemy, że Fundacja kupuje sprzęt bardzo nowoczesny, wręcz nowatorski, dlatego, jeszcze raz podkreślamy naszą wdzięczność i jesteśmy przekonani, że dzięki temu Finałowi i sprzętowi, który mamy nadzieję dostać, opieka nad pacjentami z chorobami płuc w Polsce wejdzie na wyższy poziom – wyjaśniła prof. dr hab. n. med. Katarzyna Krenke, prezes Polskiego Towarzystwa Pneumologii Dziecięcej (Klinika Pneumologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

Nowa lokalizacja Finału w Warszawie
Przy okazji ogłoszenia celu zbiórki Jerzy Owsiak przedstawił również nową lokalizację Finału na terenie Warszawy – studio główne, z którego Fundacja WOŚP nadawać będzie transmisję telewizyjną i internetową, oraz scena koncertowa, na której wystąpi kilkunastu wykonawców, zlokalizowane zostaną na błoniach PGE Narodowego. Przypomnijmy, że w ostatnich latach główne działania Fundacji WOŚP na terenie Warszawy realizowane były pod Pałacem Kultury i Nauki, a także na Placu Bankowym i Placu Teatralnym.

Przygotowania do Finału nabierają tempa, a jednym z tego wyznaczników jest trwająca rejestracja Sztabów – zgłoszenia wpłynęły już z 639 miejsc na całym świecie. Grać z Orkiestrą chcą m.in. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Szwecja, Holandia, Norwegia, Cypr, Szwajcaria, Indonezja, Irlandia, Belgia, Niemcy, Austria, Francja, Japonia i Hiszpania. Zgłoszenia Sztabów trwają do 20 listopada. Planowanych jest około 1 700 Sztabów i 120 000 wolontariuszy. Zbiórka publiczna na ulicach miast odbędzie się 28 stycznia 2024 roku, ale już od grudnia cel akcji wspierać będzie rozmaitymi kanałami elektronicznymi.

Trwa 67. Konkurs Ofert
W trakcie konferencji prasowej zrealizowanej 25 październikaw hotelu Warsaw Plaza Jurek Owsiak dokonał też wstępnego podsumowania trwającego od wczoraj 67. Konkursu Ofert. Fundacja dokonała już zakupu ostatniego typu urządzeń do walki z sepsą – 20 urządzeń do oznaczania lekowrażliwości bezpośrednio z dodatniej próbki krwi, a także 54 urządzeń AABR do przesiewowego badania słuchu, wydając łącznie 15,7 miliona złotych. Trwają negocjacje w sprawie zakupu rezonansu magnetycznego dla szpitala klinicznego w Poznaniu.

31. Finał WOŚP
Ostatni, 31. Finał WOŚP, odbył się 29 stycznia 2023 roku. Celem zbiórki była walka z sepsą i zakup urządzeń dla laboratoriów mikrobiologicznych w całym kraju. W akcję zaangażowały się 1653 Sztaby, w tym 87 Sztabów zagranicznych w 25 krajach. W Warszawie centrum wydarzeń stanowiło studio telewizyjne w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki oraz scena koncertowa na Placu Bankowym. Podczas 31. Finału, WOŚP zebrała 243 259 387,25 złotych, czyli blisko 19 milionów złotych więcej niż przed rokiem.

Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę blisko 2 mld PLN i kupiła dotąd około 71,5 tys. urządzeń.

Info: WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski / WOŚP

Data publikacji: 26.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również