Po 9 maja kolejne decyzje o procesie szczepień

9 maja, mając wszystkie informacje na temat poziomu zarejestrowania na szczepienia w poszczególnych rocznikach, będziemy podejmowali kolejne decyzje dotyczące procesu szczepień przeciw COVID-19 – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski 29 kwietnia.

Szef MZ na briefingu przed Stadionem Narodowym PGE był pytany przez dziennikarzy, czy jest szansa na przyspieszenie szczepień dla osób niepełnosprawnych.

– Mamy przede wszystkim te dwa tygodnie, kiedy odbywa się rejestracja wszystkich roczników w ramach osób pełnoletnich i te dwa tygodnie powinny dawać tę perspektywę bardzo szybkiego zgłoszenia i zarejestrowania się – odpowiedział Niedzielski.

Przypomniał, że w styczniu i w lutym obowiązywał system z grupami uprzywilejowanymi, który – jak mówił – spowodował „pewne zamieszanie informacyjne i komunikacyjne”, co utrudniało sprawną organizację szczepień.

– Ta data 9 maja jest bardzo ważna, bo wtedy, mając wszystkie informacje na temat poziomu zarejestrowania w poszczególnych rocznikach, będziemy na pewno podejmowali kolejne decyzje – zapowiedział minister.

Temat szczepień osób niepełnosprawnych został poruszony przez posłankę PO Iwonę Hartwich, która 27 kwietnia zagrodziła na korytarzu sejmowym drogę premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i szefowi KPRM Michałowi Dworczykowi, którzy wychodzili ze spotkania z Lewicą.

Hartwich trzymała w rękach tablicę, na której było napisane pytanie: „Kiedy szczepieni będą niepełnosprawni?”.

Następnie doszło do spotkania Dworczyka z Hartwich. Po nim szef KPRM mówił m.in. dziennikarzom, że za 12 dni wszyscy pełnoletni Polacy będą mieli e-skierowania i będą mogli się szczepić i przypomniał, że po I kwartale przyjęto decyzje dotyczącą dalszych szczepień w Polsce. – Ta decyzja zakładała, że szczepimy populacyjnie, co pozwoli uzyskać odporność zbiorową – wskazał.

Hartwich 28 kwietnia wieczorem poinformowała, że minister Dworczyk zaprosił ją na spotkanie 29 kwietnia w sprawie szczepień osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. (PAP)

Karolina Kropiwiec, fot. pixabay.com

Data publikacji: 29.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również