Podsumowanie 12. edycji programu Nikifory. Talenty, które zasługują na szacunek i uznanie
- 17.12.2024
– To jest taki program, który daje mi naprawdę poczucie spokoju, szczęścia i zatrzymania w tej codzienności, jakże trudnej w ostatnim czasie – powiedziała po zakończeniu gali podsumowującej 12. edycję programu społecznego Nikifory Maja Surowicz-Biłyj – prezeska Change4Good. Gala, której towarzyszył przedświąteczny nastrój, odbyła się 11 grudnia w Modlinie koło Warszawy.
Wzięli w niej udział opiekunowie, instruktorzy oraz rodziny nagrodzonych laureatów i finalistów tegorocznej edycji a także zaproszeni goście wśród nich m.in. przedstawiciele PFRON i Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Obecni byli także reprezentanci partnerów biznesowych i patronów medialnych programu.
Ideą Nikiforów jest wspieranie osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi poprzez prowadzenie działań z zakresu arteterapii oraz kultury i sztuki. Jest on skierowany przede wszystkim do uczestników warsztatów terapii zajęciowej, podopiecznych środowiskowych domów pomocy społecznej, mieszkańców domów pomocy społecznej oraz pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz przyszpitalnych ośrodków arteterapeutycznych.
W ramach programu realizowane są rozmaite działania. Prowadzony wcześniej przez nieistniejącą już Fundację United Way Polska trafił pod opiekuńcze skrzydła przedsiębiorstwa społecznego Change4Good, którego celem jest rozwój efektywnych, przemyślanych i długofalowych projektów społecznych w Polsce. W jedenastu wcześniejszych edycjach programu wzięło udział ponad 10 tys. uczestników. w ostatniej, tegorocznej, blisko 300
Program Nikifory, którego patronem jest słynny nieprofesjonalny twórca, łemkowski malarz, który po II wojnie osiadł w Krynicy, Epifaniusz Drowniak nazywany Nikiforem Krynickim. Promując sztukę osób z niepełnosprawnością intelektualną pozwala im dotrzeć ze swoją twórczością do większego grona odbiorców, m.in. prezentując ich dorobek na różnego rodzaju wystawach. Prowadzone w ramach programu zajęcia arteterapeutyczne pomagają z kolei nie tylko doskonalić swoje umiejętności, ale przede wszystkim wyrazić siebie i swoją wrażliwość poprzez sztukę.
W tym roku lista realizowanych w ramach programu przedsięwzięć jest wyjątkowo długa. Nowością, oprócz wernisaży i wystaw prac laureatów i finalistów – najbardziej utalentowanych nieprofesjonalnych twórców, jest ich połączenie z działaniami z zakresu arteterapii. Po raz pierwszy też zorganizowano wystawy prac wszystkich dotychczasowych laureatów konkursu Świat Nikiforów. Zaprezentowano ją na m.in. zamku w Liwie, Centrum Kultury Wilanów, Arteneum (jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi Kultura bez barier), na Zamku Królewskim w Warszawie podczas gali wręczenia nagród dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami „Lodołamacze”. Zorganizowano także wystawę plenerową w Łazienkach Królewskich (od strony ul. Agrykola, czynną jeszcze do końca grudnia br.).
Odbyły się również warsztaty arteterapeutyczne na wspomnianym już zamku w Liwie i malarskie w Krynicy Zdroju, czyli miejscu, w którym tworzył patron programu. Zorganizowano również trzydniowe warsztaty arteterapeutyczne w Arterytorium – prowadzonym w domu Patrycji i Przemysława Kossakowskich. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie sztuki, którego celem jest rozpowszechnianie działań artystycznych skoncentrowanych na pracy terapeutycznej.
Powstał także film pt. „Nikifory”, zrealizowany przez Dariusza Bałuka, prezentujący dorobek dwóch ostatnich edycji programu. Film ten pokazany został podczas III Międzynarodowego Przeglądu Filmów o Sztuce Outsiderów w październiku tego roku w Krakowie.
Podczas gali wręczono nagrody laureatom i finalistom tegorocznej edycji, podziękowano również instruktorom i opiekunom artystów, których prace zostały nagrodzone.
Do tegorocznej edycji Nikiforów, której tematem przewodnim były marzenia, zgłoszono blisko 300 prac wykonanych w różnych technikach. Spośród nich wyłoniono 8 laureatów i blisko 30 finalistów. Słowa podziękowania skierowano również do partnerów biznesowych i patronów medialnych programu, wśród których znajdowały się „Nasze Sprawy.
O oprawę muzyczną całego wydarzenia zadbał ukraińsko-polski zespół tworzący muzykę autorską inspirowaną światem i człowiekiem Zelenenebo, który wystąpił z grupą perkusyjną uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skoczowie. Gali towarzyszyła również wystawa prac laureatów i finalistów konkursu. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, wybrane prace znalazły się w kalendarzu Nikifory oraz kolekcji dobroczynnych kartek świątecznych i kubków.
– Co roku mówię, że będziemy robić coraz więcej i więcej i faktycznie to robimy – powiedziała już po zakończeniu gali Maja Surowicz-Biłyj. – Natomiast mam taki plan, żeby wzmocnić te zasoby, aby jak najwięcej tego, co artyści dają nam w postaci swoich prac, wracało do nich. W tym roku udało nam się po raz pierwszy zlecić wykonanie obrazów odpłatnie. Było to tysiąc złotych przekazane artyście po wykonaniu obrazu zamówionego przez jednego z naszych partnerów biznesowych. Nasze artystki i artyści dają nam mnóstwo piękna, chcemy, żeby ich praca mogła być dla nich chociaż częściowo źródłem utrzymania. Oby wracało do nich to, co oni dają nam jako społeczeństwu.
Info i fot. Halina Guzowska
Data publikacji: 17.12.2024 r.