
Tylko niewiele ponad 11 proc. osób, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych zadeklarowało niecałe 19 proc., a prawie 52 proc. zdecydowanie nie chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla porównania odsetek ten np. w Norwegii wynosi 31,1 proc., a w Holandii – 47,6 proc.
Zdaniem prof. dr hab. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, przewodniczącej Komitetu Nauk Demograficznych PAN konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.
– Jeżeli tylko jest to możliwe, to chcielibyśmy i pobierać emeryturę, i kontynuować zatrudnienie. Oczywiście uwarunkowań jest dużo, bo musimy być zdrowi i dobrze, żeby praca była satysfakcjonująca – podkreśla prof. Elżbieta Gołata.
– Z moich badań i innych prezentowanych podczas Kongresu Statystyki Polskiej wynika, że chcielibyśmy jak najszybciej przejść na emeryturę, ale oczywiście jak najdłużej żyć. I jeszcze, żeby ta emerytura była w odpowiedniej wysokości – dodała badaczka.
Najwyższy odsetek kontynuujących pracę bądź powracających do pracy po przejściu na emeryturę jest wśród samozatrudnionych lub pracujących na rachunek własny.
80 proc. badanych Polaków jest zdania, że wiek emerytalny nie powinien zostać zmieniony, a reszta opowiada się nawet za jego obniżeniem. Wcześniej niż Polacy emerytami stają się tylko Słoweńcy, Grecy, Austriacy i Rumuni. Natomiast później, niż Polacy osiągają wiek emerytalny pracujący w Islandii (66,2), Danii (65,7) i Holandii (64,7).
– Dobrze byłoby więc pomyśleć o tym, co w zamian, co można zrobić, nie podwyższając wieku emerytalnego, żeby zachęcić do dłuższej aktywności – zaznaczyła profesor Gołata.
Jest to szczególnie ważne dla kobiet, bo ich emerytury są niższe niż mężczyzn, ponieważ – po pierwsze – ich wynagrodzenia w trakcie życia zawodowego są z reguły niższe, a po drugie – pięć lat wcześniej przechodzą na emeryturę. Często nie wystarczy tylko chęć kobiet do kontynuowania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Kluczowe znaczenie mają również nastawienie pracodawcy, warunki pracy oraz uwarunkowania rodzinne i społeczne.
– Bardzo istotne, żeby osoby w wieku przedemerytalnym mogły korzystać z różnych szkoleń, w szczególności związanych z rozwojem nowoczesnych technologii, z cyfryzacją – podkreśliła ekspertka.
– Połączenie doświadczenia osób w wieku 50 lat i więcej oraz energii młodzieży i jej wiedzy dotyczącej nowych technologii to jest efekt synergii, stwarza zupełnie nową jakość. W różnego rodzaju projektach, w których uczestniczą tylko osoby młode, brakuje szerszego poglądu z perspektywy doświadczenia, z perspektywy lat pracy czy realizacji innych projektów – podsumowała prof. Elbieta Gołata.
Info: Newseria, oprac. IKa, fot. pexels.com
Data publikacji: 23.07.2025 r.
