Postępność w Muzeum Historii Polski

– Dostępność nie jest dla małej grupy odbiorców, jest dla nas wszystkich, na przyszłość. Bo kiedy będziemy seniorami, na pewno będziemy mieli problem z poruszaniem się, widzeniem, słyszeniem – mówi prezes Fundacji Widzimy Inaczej, Robert Zarzecki. – Społeczeństwo się starzeje, a my musimy się na to przygotować. Dlatego potrzebny jest postęp w dostępności – dodaje.

O tym postępie oraz o wystawach, pokazach, warsztatach przygotowanych z myślą o każdym odbiorcy mowa będzie podczas konferencji, która odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 18 marca, w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć pomoce dotykowe dla osób niewidomych, m.in. makiety budynków, repliki rzeźb, tyflografiki oraz wydruki 3D.

Na konferencję „Postępność. Postęp w dostępności kultury” zapraszają Fundacja Widzimy Inaczej oraz Muzeum Historii Polski.
DATA: poniedziałek, 18 marca 2024 r.
MIEJSCE: Muzeum Historii Polski, Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1, 01-538 Warszawa
WSTĘP: bezpłatny
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

PROGRAM WYDARZENIA:
10:00 – Oficjalne rozpoczęcie konferencji
10:10 – Postępność, czyli postęp w dostępności – Robert Zarzecki, prezes Fundacji Widzimy Inaczej
10:30 – Wystawy dostępne dla wszystkich – doświadczenie instytucji kultury i organizacji pozarządowych – prelekcje ekspertów.
12:00 – Przerwa kawowa
12:40 – Prosimy dotykać eksponatów – czyli wdrażanie pomocy dotykowych w instytucjach kultury – debata z udziałem ekspertów w dziedzinie dostępności
14:00 – „Gdybyś ujrzeć chciał” – recital Darii Barszczyk i Janka Taraszkiewicza
14:30 – Poczęstunek i networking
15:00 – Zakończenie
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy potwierdzić swoją obecność pod adresem e-mail: koordynator@widzimyinaczej.org.pl lub telefonicznie: 883 925 643.

Wśród prelegentów wystapią przedstawiciele takich instytucji jak: Politechnika Warszawska, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Fundacja Prowadnica czy Fundacja Wielozmysły. W panelu dyskusyjnym udział wezmą: Marcin Matuszewski – edukator i przewodnik w wielu warszawskich instytucjach kultury, zaangażowany w kwestie dostępności, Magdalena Ptak – koordynatorka dostępności w Mazowieckim Instytucie Kultury i kierowniczka działu Obsługi Publiczności, Helena Świegocka – kierowniczka widowni i koordynatorka ds. dostępności w Teatrze Nowym, Katrzyna Szafrańska – koordynatorka ds. dostępności w Muzeum Historii Polski oraz Robert Więckowski – wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2309665355899752/?ref=newsfeed&locale=pl_PL

Spotkanie odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production. Jego celem jest badanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych wykonanych w technologii druku 3D. Twórcy projektu drukują modele i konsultują ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję, by porozmawiać o tym, jak nowocześnie, mądrze i bez ponoszenia ogromnych kosztów tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy instytucji kultury działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiedzą o lokalnej ofercie. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury dowiedzą się więcej o druku 3D i procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych. Osoby niewidome z kolei będą mogły dotknąć i przetestować rozmaite makiety, modele 3D, repliki rzeźb.
Więcej informacji o projekcie na stronie: www.postepnosc.pl

ORGANIZATOR – FUNDACJA WIDZIMY INACZEJ
Istnieje od 8 lat i zrzesza osoby niewidome i słabowidzące z całej Polski. Organizuje wydarzenia kulturalne i sportowe, międzynarodowe turnieje, szkolenia z zakresu edukacji dorosłych, happeningi itp. Fundacja prowadzi jedyną w Polsce Akademię Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, swój flagowy projekt realizuje w 14 miastach.
Pracownicy i wolontariusze fundacji to młode i aktywne osoby z dysfunkcją wzroku. W ramach projektu zespół fundacji zrealizował już 11 konferencji „Postępność” w różnych częściach Polski w wybranych instytucjach publicznych, m.in. w muzeach, teatrze, centrum nauki, miejscu pamięci, ośrodku sportu. Do debaty zaprasza lokalnych ekspertów i samorzeczników. Dodatkowo współpraca z Politechniką Warszawską oraz ANV Production zapewnia wysoki poziom profesjonalizmu w aspektach technicznych. Postępność to projekt, który ma na celu wypracowanie standardu tworzenia makiet, miniatur, replik, tyflografik i innych pomocy dotykowych metodą druku 3D. Opracowane wytyczne zostaną udostępnione instytucjom kultury, sportu itp, a fundacja będzie zachęcać do wprowadzania ich w życie.

Projekt „Postępność. Poprawa dostępności do kultury oraz aktywizacja osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie” realizowany jest w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

pr/

Data publikacji: 15.03.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również