Postulat podniesienia renty socjalnej trzeba rozpatrywać w kontekście innych świadczeń, uważa S. Szwed

Odnosząc się do postulatu podwyższenia renty socjalnej trzeba brać pod uwagę, że są też osoby, które pobierają inne rodzaje świadczeń i trzeba rozmawiać o rozwiązaniach dotyczących także innych grup – przekonywał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Jak zaznaczył, takie rozmowy toczą się w jego resorcie.

O postulaty protestujących wiceminister Szwed był pytany 14 marca podczas rozmowy na antenie Polskiego Radia Katowice. – Oczywiście te konflikty zawsze wybuchają, tak się zdarza, w roku wyborczym – powiedział Szwed i mówił o działaniach rządu na rzecz osób niepełnosprawnych. – To jest w tej chwili 40 mld zł, które przekazujemy na osoby niepełnosprawne, to jest wzmocnienie asystencji osób niepełnosprawnych, to są inne działania. W kontekście tego protestu przecież podnieśliśmy rentę socjalną z 80 proc. do 100 proc. – dodał wiceminister.

– Te działania cały czas są podejmowane. Oczywiście – to jest temat bardzo trudny, bardzo wrażliwy, i stąd też z pełnym zrozumieniem do tych postulatów podchodzimy, ale w przypadku tego postulatu, wyrównywania renty socjalnej do minimalnego wynagrodzenia, musimy brać pod uwagę, że mamy inne rodzaje renty – inwalidzkie, wypadkowe, mamy też przecież osoby, które przechodząc na emeryturę mają najniższe świadczenie – wskazał.

– Nie możemy tutaj jednej grupy tak jakby wyłączyć z tego pakietu, trzeba rozmawiać o wszystkich rozwiązaniach, nie tylko dotyczących podniesienia renty socjalnej, i takie rozmowy się toczą w naszym ministerstwie. Bardzo się cieszę, że protestujący zgodzili się też na rozmowę w naszym resorcie. Oczywiście wiemy, że też ma to kontekst polityczny, bo jest zapowiedziany poselski projekt w tym zakresie, ale chcemy pochodzić bardzo pragmatycznie, rozsądnie – powiedział Szwed.

Jak deklarował, rządowi zależy na współpracy ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i taka współpraca istnieje. Również w sprawie dorabiania opiekunów osób niepełnosprawnych rząd szuka rozwiązań, żeby z jednej strony umożliwić opiekunom podejmowanie pracy, a z drugiej zapewniać w tym czasie opiekę osobom z niepełnosprawnościami – przekonywał.

Wiceminister był także pytany o największe wyzwania jego resortu na obecny rok. Jak odpowiadał, rządowi zależało na utrzymaniu obecnych programów społecznych, jak np. 500+ oraz 13. i 14. emerytura. Dodał, że kolejnym wyzwaniem jest właśnie wzmocnienie wsparcia dla osób niepełnosprawnych. (PAP)

kon/ mir/, fot. z profilu S. Szweda

Data publikacji: 14.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również