Blisko 18 mln zł na opiekę nad OzN w Zachodniopomorskiem

Blisko 18 mln zł otrzymały samorządy woj. zachodniopomorskiego na programy Asystent osoby niepełnosprawnej i Opieka wytchnieniowa. Dofinansowanie zostało przyznane z Funduszu Solidarnościowego.

– Dziękuję za to, że jest zrozumienie tej potrzeby wśród państwa, którzy aplikujecie (o dofinansowanie – PAP), za zrozumienie tego, że oczywiście pieniądze są ważne, logistyka jest ważna, ale najważniejsze są atencja i uwaga. Nie znajdziemy często leku na różnego rodzaju niepełnosprawności i tak naprawdę jedynym lekiem nie są nawet pieniądze, ale nasza uwaga, nasze zaangażowanie i zrozumienie potrzeby osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin – powiedział 14 marca wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, zwracając się do samorządowców, którzy odbierali umowy na dofinansowania.

Zaapelował, aby samorządy już planowały działania związane z potrzebami osób z niepełnosprawnościami na kolejny rok.

– Wiem, że często, na przykład w mniejszych miejscowościach, ale także w tych dużych miastach, chociażby w Szczecinie, jest czasami problem z pozyskaniem asystentów (…) Doskonale to rozumiem, ale mamy te kilka miesięcy, żeby już myśleć o kolejnym roku – mówił Bogucki.

Na programy Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej i Opieka wytchnieniowa zachodniopomorskie samorządy otrzymały łącznie blisko 18 mln zł dofinansowania. Największe dotacje – po blisko 1,7 mln zł otrzymały Szczecin i Koszalin. Powiat myśliborski otrzymał blisko 830 tys. zł, a miasto i gmina Barlinek – blisko 750 tys. zł.

Umowy na dofinansowania zostały 14 marca wręczone zarówno w części zachodniej, jak i wschodniej województwa.

Wojewoda zwrócił uwagę, że o dofinansowanie do programu Asystent osoby niepełnosprawnej ubiegały się 62 samorządy, a o dotację do Opieki wytchnieniowej – 57 samorządów, co oznacza, że w obu przypadkach nie zaangażowała się nawet połowa ze 134 samorządów województwa.

– Mówię do wszystkich, którzy dla mnie z przyczyn nie do końca zrozumiałych nie zaangażowali się, mimo że program nie jest nowy (…). Ale w momencie, kiedy my ten program wspólnie z samorządami realizujemy od kilku już dobrych lat, i kiedy ta dopłata jest stuprocentowa, to moje pytanie jest takie – czy w tamtych samorządach nie ma osób niepełnosprawnych? Czy w tamtych samorządach nie ma potrzeby wytchnienia dla członków rodzin? – pytał Bogucki.

Celem programu Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami, w tym dzieci, w wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniu w życiu społecznym przez możliwość korzystania z usług asystencji osobistej.

Opieka wytchnieniowa ma natomiast zapewnić wsparcie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Program jest realizowany w dwóch formach: pobytu dziennego w miejscu zamieszkania albo w instytucjach wskazanych w programie i w formie pobytu całodobowego w takich instytucjach. (PAP)

Elżbieta Bielecka, fot. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Data publikacji: 14.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również