Potrzebne rozwiązanie kwestii transportu pensjonariuszy ŚDS

Wzrost wynagrodzeń dla wykwalifikowanych pracowników środowiskowych domów samopomocy i rozwiązanie problemów z transportem pensjonariuszy – to najważniejsze potrzeby, na jakie wskazywali eksperci 23 października podczas posiedzenia senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Posiedzenie komisji poświęcone było funkcjonowaniu środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) w Polsce w kontekście zmian systemowych.

W senackim komunikacie czytamy, że wszyscy uczestnicy spotkania wskazywali przede wszystkim na potrzebę zmian w ustawie o pomocy społecznej, poprawę finansowania i wzrost wynagrodzeń dla wykwalifikowanych pracowników, a także rozwiązanie problemów z transportem pensjonariuszy.

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy Dorota Kośmider przedstawiła miejsce środowiskowych domów samopomocy w rozwoju usług społecznych.

Przypomniała, że środowiskowe domy samopomocy mają umocowanie w trzech ustawach: o pomocy społecznej, o ochronie zdrowia psychicznego, w ustawie „Za życiem”, w rozporządzeniu o środowiskowych domach samopomocy, które określa standardy ich działania, a także w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Prezes podkreśliła, że domy odpowiadają na potrzeby osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, osób po kryzysach psychicznych, osób z niepełnosprawnością intelektualną i z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością.

Zaznaczyła, że kładą nacisk na pracę indywidualną z pacjentem, pracę z rodziną i ze środowiskiem lokalnym.

Kośmider wskazała na konieczność wzrostu wynagrodzeń dla wykwalifikowanych pracowników. Zwróciła uwagę, że niski poziom wynagrodzeń powoduje dużą fluktuację kadry, co ma bezpośredni wpływ na ciągłość procesu terapeutycznego uczestników i ich poczucie bezpieczeństwa.

Prezes zaznaczyła, że należy się także pochylić nad rozwiązaniem kwestii pokrycia kosztów transportu uczestników ŚDS.

Kierownik ŚDS w Wolnicy Małgorzata Kozioł opowiadała o realiach funkcjonowania środowiskowych domów samopomocy w woj. warmińsko-mazurskim. Zaapelowała również m.in. o wsparcie oczekiwanych zmian w ustawie o pomocy społecznej, zmiany finansowania i pomoc w rozwiązaniu problemów transportowych.

Status pracownika ŚDS, kompetencje i problemy migracyjne przedstawiła z kolei dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy „Dworek” w Olsztynie Anna Cymler-Lewandowska.

Środowiskowy dom samopomocy jest ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększania zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.

Świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. Środki na bieżące finansowanie środowiskowych domów samopomocy planowane są w budżetach wojewodów. Wojewoda określa także sposób finansowania i ustala wysokość dotacji dla każdej jednostki. (PAP)

kkr/ joz, fot. Michał Karaszewski / Kancelaria Senatu/

Data publikacji: 24.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również