Powstał projekt ustawy utrzymującej finansowanie ZFRON

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy zmieniającej m.in. przepisy ustawy o rehabilitacji w zakresie utrzymania finansowania ZFRON po zmianach przepisów podatkowych od 1 stycznia 2022: https://legislacja.gov.pl/docs//2/12355755/12849667/12849668/dokument540553.pdf

Projekt zakłada otrzymywanie z PFRON przez zakłady pracy chronionej, zakłady aktywności zawodowej oraz byłe zakłady pracy chronionej dodatkowych środków finansujących zakładowe fundusze rehabilitacji osób niepełnosprawnych i zakładowe fundusze aktywności obliczanych na podstawie stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

W uzasadnieniu do tego projektu ustawy czytamy:
Zgodnie z projektowaną regulacją, dysponenci ZFRON lub ZFA będą uprawnieni do otrzymania pomocy ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w wysokości określonej jako iloczyn stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych ogółem oraz 4% najniższego wynagrodzenia w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o rehabilitacji.

Pracodawca będzie składał do PFRON wniosek o wypłatę. Prosty sposób obliczania środków do przekazania (niezależny od pobocznych przesłanek i odrębnych postępowań) oraz oparcie się na stosowaniu przepisów znanych pracodawcom maksymalizuje automatyzm transferów. Takie rozwiązanie zagwarantuje środki na ZFRON i ZFA, a w konsekwencji umożliwi udzielanie koniecznego wsparcia w rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej niepełnosprawnym pracownikom, a także byłym niepracującym pracownikom niepełnosprawnym tych podmiotów.

PFRON będzie finansował wsparcie w 2022 r. z własnych środków, natomiast zgodnie z projektowanym rozwiązaniem od 2023 r. będzie mógł otrzymać dotację z budżetu państwa na ten cel, w wysokości nie wyższej niż 150 mln zł.

Ilość środków wpłacanych wprost na rachunki ZFRON i ZFA nie będzie zależna od rodzaju ani stopnia niepełnosprawności zatrudnionych (obecnie zaliczki na podatek dochodowy są odprowadzane częściowo od wynagrodzeń wszystkich pracowników zakładu pracy chronionej czy zakładu aktywności zawodowej lub od osób niepełnosprawnych zależnie od wskaźników zatrudnienia u pracodawcy). Nowa konstrukcja wyeliminuje zarówno zagrożenie wpłatą za nieterminowość przekazania środków na fundusze, jak i ograniczy liczby ewentualnych korekt wsparcia. Natomiast wydatkowanie tych środków nadal będzie się odbywać w ramach katalogu ogólnego ZFRON (wspierając osoby zgodnie z ich potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności), oraz z katalogów incydentalnych (z katalogu powodziowego i epidemicznego). Zmiana będzie więc miała także charakter zachęty do zatrudniania osób niepełnosprawnych.

pr/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 24.01.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również