Powstał zespół ekspercki działający przy projekcie Sekson

Najlepsze rozwiązania powstają w odpowiedzi na potrzeby. Lekarze, seksuolodzy i fizjoterapeuci w konsultacji z aktywistami z niepełnosprawnością poszukiwać będą środków, które pozwolą walczyć z wykluczeniem największej mniejszości w Polsce ze sfery życia intymnego. A to wszystko w ramach zespołu eksperckiego działającego przy projekcie Sekson. Jest to przedsięwzięcie realizowane przez Fundację Avalon, poświęcone seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnościami. Spotkania zespołu odbywają się raz w miesiącu.

– Przeprowadzone przez nas badania „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnościami” pokazały nam skalę problemu dotyczącego wykluczenia osób z niepełnosprawnością ze sfery życia intymnego. Nie możemy się zgodzić na taką sytuację. Chcemy poszukiwać skutecznych rozwiązań, dlatego do współpracy zaprosiliśmy specjalistów, którzy wesprą nas merytorycznie oraz osoby z niepełnosprawnościami, które zweryfikują rozwiązania z własnymi potrzebami – mówi Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon.

Zadaniem zespołu jest wsparcie merytoryczne projektu i prowadzonych działań. W najbliższym czasie eksperci pracować będą nad przygotowaniem III Konferencji Sekson o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością, która została zaplanowana na 2-3 października 2021 roku. Pierwszy dzień spotkania poświęcony będzie tematowi seksualności, a drugi rodzicielstwu OzN. Wydarzenie będzie transmitowane online.

– O III Konferencji Sekson będziemy informować na bieżąco na stronie www.sekson.pl oraz na fanpage’u projektu Sekson. Tymczasem intensywnie pracujemy z naszymi ekspertami, by przygotować dla Was to niesamowite wydarzenie, które tradycyjnie będzie wyłączało tabu, a włączało wiedzę. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów! – zachęca Lusine Duryan, koordynatorka projektu Sekson.

W skład zespołu eksperckiego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin i osoby z niepełnosprawnościami, które są zaangażowane w działania na rzecz zmiany społecznego postrzegania niepełnosprwności:

Monika Łukasiewicz – specjalistka położnictwa, ginekologii, seksuologii oraz endokrynologii ginekologicznej i niepłodności. Pracuje w klinice leczenia niepłodności – Novum oraz w Dębski Clinic, gdzie zajmuje się diagnostyką i terapią par niepłodnych, prowadzeniem ciąży oraz terapią zaburzeń seksualnych. Szczególną opieką otacza także kobiety z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną.

Alicja Długołęcka – pedagożka i edukatorka seksualna, wykładowczyni na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z psychosomatyki i rehabilitacji seksualnej oraz na Podyplomowych Studiach Wychowania Seksualnego Uniwersytetu Warszawskiego. Od dwóch lat jest partnerką merytoryczną projektu Sekson. Swoją pracę naukową poświęca m.in. edukacji seksualnej oraz propagowaniu zdrowia seksualnego. Pracuje w Centrum Terapii Lew-Starowicz.

Piotr Świniarski – specjalista urolog FEBU, androlog kliniczny EAA oraz lekarz medycyny seksualnej FECSM. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń andrologicznych, szczególnie operacjami w zakresie chirurgii prącia i moszny oraz rekonstrukcji i implantologii narządów płciowych, edukuje w zakresie męskiej seksualności, problemów płodności, a także zdrowia intymnego.

Karolina Ciwantuch – fizjoterapeutka zajmująca się usprawnianiem pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi oraz ortopedycznymi. Uczestniczka licznych konferencji, warsztatów oraz kursów m.in. PNF Basic, Anatomy Trains, Terapia Manualna (szkoła niemiecka). Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej po kierunku Oligofrenopedagogika.

Marta Lorczyk – ekonomistka, aktywistka i edukatorka, promuje tematy związane z niezależnością w życiu oraz seksualnością osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi warsztaty i szkolenia m.in. dla przyszłych asystentów osobistych osób z niepełnosprawnościami (AOON) oraz dla osób z niepełnosprawnościami ruchu. Ma dystrofię mięśniową FSHD i porusza się na wózku.

Tomasz Biduś – zawodnik reprezentacji Polski w rugby na wózkach i wielokrotny Mistrz Polski tej dyscypliny. Wykwalifikowany trener personalny oraz instruktor sportu osób z niepełnosprawnością. Od dwóch dekad lat zajmuje się problematyką niepełnosprawności. Prowadzi szereg szkoleń, wykładów i konferencji dotyczących aktywizacji i seksualności osób z niepełnosprawnościami.

Renata Orłowska – aktywistka i działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami, edukatorka w zakresie praw kobiet, seksualności, niepełnosprawności. Autorka bloga zaniczka.pl, na którym podejmuje tematy tabu i opisuje sytuację osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Członkini Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w zespole ds. osób z niepełnosprawnościami.

Bogumiła Siedlecka-Goślicka – aktywistka na rzecz osób z niepełnosprawnością i seksualności, szczęśliwa żona, influencerka. Prowadzi profil na Instagramie i kanał na YouTube pod nazwą Anioł Na Resorach, gdzie porusza tematy związane z niepełnosprawnością, kobiecością i seksualnością.

Małgorzata Kordan-Blazen – pracuje zawodowo w social mediach. Aktywistka na rzecz osób niepełnosprawnościami i seksualności. Prowadzi kanał na instagramie oraz bloga senstiveslowlife.pl, gdzie porusza tematy dotyczące wysokiej wrażliwości, slow life, niepełnosprawności czy kobiecości. Przełamuje tabu dotyczące zdrowia psychicznego.

Julia Zakrocka – graficzka, ilustratorka i kobieta z niepełnosprawnością. Projektuje zgodnie z zasadami inkluzywności tworząc treści dostępne dla wszystkich. Bez tabu mówi o seksualności osób z niepełnosprawnością. Kobieta z artrogrypozą poruszająca się na wózku.

Sekson to projekt poświęcony seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową, którego celem jest przełamywanie stereotypów dotyczących życia intymnego OzN. Na potrzeby projektu przeprowadzone zostały szerokie badania dotyczące życia intymnego OzN. Stworzona została również platforma edukacyjna wraz z Mapą Dostępności oraz wirtualną wystawą sesji zdjęciowych i filmów „Pełnosprawni w miłości”, w której bohaterami są osoby z niepełnosprawnością wraz ze swoimi partnerami lub rodzinami. Raz w roku organizowana jest konferencja poświęcona seksualności i rodzicielstwu, która jest przestrzenią do spotkania i dyskusji specjalistów z różnych dziedzin z osobami z niepełnosprawnością.

Info i fot. Fundacja Avalon

Data publikacji: 15.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również