Powstanie Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami
- 19.07.2024
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szuka partnerów do realizacji projektu, w ramach którego ma powstać Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami.
Celem projektu jest zapewnienie usług w zakresie bieżącego komunikowania się osób z niepełnosprawnościami, potrzebujących wsparcia w komunikowaniu się, np. osoby z niepełnosprawnościami narządu słuchu, mowy i wzroku, niepełnosprawnością intelektualną, z problemami zdrowia psychicznego i spektrum autyzmu, posługujących się PJM, systemem komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN), korzystających z transkrypcji mowy na tekst, alternatywnych i augmentatywnych sposobów komunikacji (AAC) oraz posługujących się tekstami łatwymi do czytania i zrozumienia ETR.
W ramach projektu zostanie utworzone Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami i struktura regionalna Centrum, którą tworzyć będą huby Centrum Komunikacji — punkty bezpośredniego kontaktu beneficjentów projektu z tłumaczami oraz kadrą w celu skorzystania z oferowanych usług. W ramach projektu zostaną przygotowane standardy i procedury w zakresie świadczonych usług a także utworzone lub rozbudowane funkcjonalności aplikacji (np. mobilnej lub desktopowej lub kilku aplikacji).
Ponadto zaplanowano podniesienie kompetencji kadry tłumaczy/tłumaczek języka PJM, SKOG), specjalistów/specjalistek AAC i w zakresie ETR.
Osobom komunikującym się w PJM, za pomocą transkrypcji mowy, SKOGN, za pomocą alfabetu Braille’a będą świadczone usługi:
zdalne – realizowane na terenie całego kraju obejmujące m.in. usługi alarmowe, czy tłumaczenie dokumentów oraz
usługi stacjonarne – realizowane w regionach w zależności od potrzeb, dostępnych specjalistów oraz możliwości finansowych, obejmujące tłumaczenie np. w miejscu pracy, instytucji, placówce służby zdrowia itp., wykorzystywane w przypadku bardziej złożonych spraw, kiedy nie może być zrealizowana usługa tłumaczenia online lub usługa określona w ustawie o języku migowym i innych formach komunikowania się.
Osobom komunikującym się za pomocą alternatywnych i wspomagających sposobów komunikacji (AAC) zostanie zapewniona możliwość komunikowania się i informacji stacjonarnie w Centrum i wybranych lokalizacjach, a także usługa zdalna w zakresie tłumaczenia dokumentów na ETR i przygotowania informacji w języku prostym.
Centrum Komunikacji będzie także prowadziło działania wspierające osoby niewidome w zakresie udostępniania informacji o możliwościach alternatywnych form komunikacji takich jak: zapisanie tekstu alfabetem Braille’a, odczytanie i nagranie tekstu do pliku dźwiękowego, stworzenie pliku dźwiękowego przystosowanego do odczytania przez syntezator mowy, stworzenie pliku tekstowego, także w alfabecie Braille’a.
Projekt jest finansowany z Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego. Czas jego realizacji: od IV kwartału 2024 do IV kwartału 2027 r.
Oprac. kat/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 19.07.2024 r.