Powstanie osiem nowych ŚDS

Wśród 30 nowych ŚDS-ów zaplanowanych do uruchomienia z pieniędzy rezerwy celowej na rozwój sieci ośrodków wsparcia w 2019 r. 8 znajdowało się w powiatach stanowiących białe plamy na mapie Polski – napisała wiceminister resortu rodziny Iwona Michałek w liście do RPO.

W styczniu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar skierował do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pismo, w którym zwrócił uwagę, że nie wszystkie osoby w kryzysie zdrowia psychicznego mogą otrzymać wsparcie w środowiskowych domach samopomocy (ŚDS). Wskazywał wtedy m.in., że w 8,5 proc. powiatów w Polsce na koniec 2018 r. nie było ani jednego domu samopomocy.
Zaapelował także o ujednolicenie modelu szacowania skali potrzeb ŚDS.

W odpowiedzi na pismo wiceminister resortu zauważyła, że dla MRPiPS jednym z priorytetów związanych z rozwojem sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi jest likwidacja tzw. białych plam czyli powiatów, na których terenie nie działają te jednostki. Tym priorytetem – dodała – mają kierować się wojewodowie przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie dotacji na rozwój ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

– Nie jest to cel możliwy do osiągnięcia w perspektywie roku – zauważyła. Zdaniem Iwony Michałek liczba powiatów bez takich domów systematycznie spada. – Wśród 30 nowych ośrodków wparcia zaplanowanych do uruchomienia ze środków rezerwy celowej na rozwój sieci ośrodków wsparcia w 2019 r. 8 znajdowało się w powiatach stanowiących „białe plamy”. Jeżeli zatem wszystkie jednostki samorządu terytorialnego zrealizują planowane zadanie, pozostaną 24 powiaty bez infrastruktury tego typu – napisała w piśmie do RPO.

– Zadanie prowadzenia i rozwoju infrastruktury ŚDS jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej i ma charakter fakultatywny, a nie obligatoryjny – zauważyła Michałek. Dlatego – podkreśliła – samorząd terytorialny może w uzgodnieniu z wojewodą utworzyć ośrodek wsparcia lub uruchomić nowe miejsca z uwzględnieniem możliwości ich finansowania z budżetu państwa.

– Środki rezerwy celowej w dyspozycji ministra są ograniczone. Corocznie na ten cel przeznaczane jest ok. 30 mln zł. Dodatkowo od 2017 r. w ramach programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem” planowane są także środki z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na rozwój sieci ŚDS dla osób ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi – przypomniała wiceminister Michałek.

Wskazała również, że w podziale rezerwy zaplanowano utworzenie 1135 miejsc, w tym 450 miejsc kwalifikujących się do podwyższonej dotacji w ramach działania 3.2 programu „Za życiem” oraz wśród 1135 nowych miejsc utworzenie 777 miejsc zaplanowano w 30 nowych ośrodkach wsparcia (w tej liczbie jest 5 miejsc w jednym klubie samopomocy), wśród nich jest 251 miejsc kwalifikujących się do podwyższonej dotacji w ramach działania 3.2 programu „Za życiem”. Pozostałe 358 miejsc powinno powstać w ramach rozszerzania oferty istniejących ŚDS. (PAP)

Dorota Stelmaszczyk, fot. archiwum „NS”

Data publikacji: 18.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również