Poznań: zakup rogali świętomarcińskich wsparciem dla chorych dzieci

Do zakupu rogali świętomarcińskich przez Internet zachęcają organizatorzy inicjatywy RogaLOVE. Środki zebrane ze sprzedaży tradycyjnego poznańskiego smakołyku pozwolą na zakup sprzętu do diagnostyki białaczki u dzieci, który trafi do jednej z poznańskich klinik.

Rogale świętomarcińskie to słodki symbol celebrowanych 11 listopada imienin ulicy św. Marcin – jednej z głównych ulic stolicy Wielkopolski. Celem akcji charytatywnej RogaLOVE jest niesienie pomocy w zakresie poprawy zdrowia i warunków leczenia dzieci.

Stojące za akcją Stowarzyszenie Dzieciaki Chojraki poinformowało, że środki z zakupu rogali przez Internet trafią na zakup cytofluorymetru, umożliwiającego szybką i bardzo precyzyjną diagnostykę białaczki u dzieci. „Specjalistyczny sprzęt kosztuje 500 tys. zł., 350 tys. zł. na ten cel przekaże Stowarzyszenie Dzieciaki Chojraki. Pomóż nam zebrać pozostałe 150 tys.” – zachęcają organizatorzy zbiórki.

Przedstawiciele stowarzyszenia podkreślają, że białaczki są najczęstszymi nowotworami u dzieci; aby rozpoznać lub wykluczyć chorobę niezbędne jest badanie szpiku kostnego. Im diagnoza jest szybsza i dokładniejsza, tym większa jest szansa na wyleczenie.

Organizatorzy przedsięwzięcia zapewniają, że wszystkie rogale trafią do odbiorców w ciągu doby od złożenia zamówienia przez stronę rogalove.pl.

Jak podano w komunikacie prasowym dotyczącym akcji, jedyny w Wielkopolsce ośrodek leczenia nowotworów u dzieci, Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dysponuje wyłącznie 10-letnim cytofluorymetrem, który pomimo kilku modernizacji ulega coraz częstszym awariom. Skutkuje to tym, że czas, który mija od przyjęcia dziecka do kliniki do dokładnego rozpoznania i podjęcia leczenia białaczki, znacząco się wydłuża.

Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu od początku łączy się z dobroczynnością. Zwyczaj pochodzi z końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod jego wezwaniem apelował do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust rogale w kształcie podkowy, którą według legendy miał zgubić koń św. Marcina.

Bogatsi poznaniacy kupowali rogale, a biedni otrzymywali je za darmo. W kolejnych latach w inicjatywę włączyli się również inni poznańscy cukiernicy i piekarze.

Od 2008 roku tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński jest produktem o chronionej nazwie pochodzenia w UE. Tym samym trafił na prestiżową listę regionalnych produktów, które powstają z lokalnych surowców i według oryginalnych przepisów. (PAP)

Rafał Pogrzebny, fot. Radomil – Praca własna, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5180697
Data publikacji: 05.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również