Premier: obowiązkiem państwa jest zapewnienie kobietom w trudnej sytuacji opieki

Premier: obowiązkiem państwa jest zapewnienie kobietom w trudnej sytuacji opieki

Obowiązkiem państwa jest zapewnienie kobietom, które stają przed trudnym wyborem, pełnej opieki i bezpieczeństwa; jeżeli zdecydują się na urodzenie dziecka, żeby miały opiekę w czasie ciąży i potem kiedy dziecko urodzą - podkreśliła w środę w Radiu Maryja premier Beata Szydło.

– Kiedy zastanawiałam się ja sama osobiście, co mam zrobić, jak ja powinnam się zachować, doszłam do wniosku, że przede wszystkim obowiązkiem państwa i odpowiedzialnością państwa jest stworzyć takie warunki, żeby dać pełna opieką i bezpieczeństwo tym kobietom, które muszą dokonać wyboru – podkreśliła premier pytana o kwestię projektu ustawy antyaborcyjnej odrzuconej przez Sejm, który przewidywał całkowity zakaz aborcji.

– Żeby kobiety miały pełną świadomość, że jeżeli zdecydują się na urodzenie dziecka, to będą miały opiekę w czasie ciąży i potem kiedy dziecko urodzą. Bo jeżeli nie będą chciały, czy nie będą mogły tego dziecka wychować, to ono będzie miało opiekę zapewnioną – zadeklarowała szefowa rządu.

– Jeżeli zdecydują się na wychowanie dziecka, to państwo będzie je wspierało. I będzie wspierało też rodziny i da szansę też dzieciom, które są niepełnosprawne i które może często postrzegane są w sposób taki przez ludzi niepotrafiących tego dostrzec, że to są naprawdę wspaniali ludzie – dodała.

Dlatego, jak zaznaczyła, rząd przygotowuje kompleksowy program, który został nazwany „Za Życiem”. Jak dodała, jest on obecnie pisany w zespole międzyresortowym gdzie są przedstawiciele ministerstw: edukacji, zdrowia, rodziny, infrastruktury. Szefowa rządu zadeklarowała, że chce by również w ramach programu „Mieszkanie plus” były propozycje dla matek, które będą potrzebowały schronienia.

– Do końca roku przyjmiemy tę ustawę. Zmienimy projekt budżetu, nad którym w tej chwili będzie praca w Sejmie, tak żeby zabezpieczyć środki finansowe na realizację tego programu („Za Życiem”). I w przyszłym roku będziemy ten program wdrażali. Ja wierzę głęboko, że poprzez takie działania jesteśmy w stanie zmienić i nastawienie ludzi do problemu trudnych ciąż, i dać też poczucie bezpieczeństwa matkom i kobietom. To jest pierwszy krok, oczywiście jest to pierwszy krok. Natomiast w drugim kroku będziemy pewnie rozważali jeszcze różne kwestie, które powinny być podjęte.

Premier Szydło zapowiedziała w ubiegłym tygodniu program wsparcia dla rodzin w trudnej sytuacji, m.in. tych, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami. Powołała w tym celu międzyresortowy zespół ds. opracowania projektu rządowego programu wsparcia dla rodzin „Za Życiem”. (PAP)

rau/ par/

Data publikacji: 13.10.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również