Prezes ZUS o absencji chorobowej i wydłużaniu trwania życia

W 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 27 mld zł na zasiłki chorobowe, a przeciętne zwolnienie lekarskie trwało 11 dni – wskazywał Zbigniew Derdziuk prezes ZUS, podczas odbywającego się w Warszawie VIII Kongresu Patient Empowerment.

Prezes ZUS uczestniczył w panelu otwierającym Kongres pt.: Zdrowie jako wartość społeczna. Jak wykorzystać potencjał innowacji w budowaniu dobrobytu ekonomicznego i wzmacnianiu bezpieczeństwa pacjenta?

Zbigniew Derdziuk przytoczył dane, z których wynika, że na zasiłki chorobowe w 2023 r. wydana została kwota 27 mld zł, z czego około 11 mld zł to wydatki pracodawców, a 16 mld zł to wydatki funduszu chorobowego.

Dodał, że w 2023 r. przeciętne zwolnienie lekarskie trwało 11 dni, a w skali roku wszystkie zwolnienia z tytułu czasowej niezdolności do pacy to 276 mln dni zasiłkowych. – To ogromny ubytek ludzi na rynku pracy – powiedział.

W odniesieniu do danych związanych z absencją chorobową, prezes ZUS podkreślił, że powinny być one wykorzystywane do opracowywania programów profilaktycznych. – Marzę o tym, żeby te wszystkie dane były przesłanką do kreowania programów profilaktycznych, bo my de facto zajmujemy się skutkiem stanu zdrowia pacjenta – mówił Zbigniew Derdziuk.

W swoim wystąpieniu szef ZUS wskazał również, że w ciągu ostatnich 30 lat przeciętne trwanie życia wydłużyło się o 7-8 lat. Ubyło rencistów, wzrosła natomiast liczba emerytów. – Patrzę na te szacunki optymistycznie – dodał.

VIII Kongres Patient Empowerment został objęty honorowym patronatem Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Info i fot. ZUS

Data publikacji: 14.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również