Prezydencka Rada ds. Społecznych wysłuchała opinii przedstawicieli CUS

Ponad 90 przedstawicieli centrów usług społecznych przedstawiło swoje opinie na temat zmian proponowanych w projekcie noweli ustawy o centrach usług społecznych. Jest duże zrozumienie dla naszych propozycji – powiedział PAP przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Społecznych dr hab. Marek Rymsza.

Centra usług społecznych to jednostki organizacyjne gminy, które mają zwiększać dostępność usług społecznych dla mieszkańców, rozwijając i koordynując lokalne systemy usługowe.

Do 4 listopada potrwają prowadzone przez Kancelarię Prezydenta RP konsultacje projektu nowelizacji ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Zmiany mają ułatwić funkcjonowanie istniejących już centrów oraz sprzyjać powstawaniu nowych.

Jak przekazał PAP przewodniczący prezydenckiej Rady do spraw Społecznych, każdy może zgłosić swoje uwagi do projektu, który został upubliczniony na stronie internetowej www.prezydent.pl. Kancelaria Prezydenta organizuje też spotkania konsultacyjne z kluczowymi interesariuszami – jedno odbyło się 28 października.

Rymsza przekazał, że uczestniczyło w nim ponad 90 przedstawicieli CUS, którzy zaprezentowali swoje opinie do proponowanych zmian. „Jest duże zrozumienie dla przedstawionych przez nas propozycji” – poinformował.

Wyjaśnił, że projekt nowelizacji przepisów przygotowano na podstawie raportu z monitoringu funkcjonowania centrów usług społecznych prowadzonego w ramach prac Rady do spraw Społecznych.

Wskazał, że jedną z proponowanych zmian jest zatrudnianie dyrektorów CUS na umowę o pracę, a nie w trybie powołania, co ustabilizuje ich zatrudnienie. Zwrócił też uwagę, że zgodnie z aktualnymi przepisami, centrum usług społecznych nie może prowadzić placówek całodobowej opieki. Propozycja zniesienia tego ograniczenia wiąże się z umożliwieniem centrom podejmowania aktywności w obszarze mieszkalnictwa wspomaganego.

„Widać wyraźnie, że rozwijają się różnego rodzaju formy mieszkań wspomaganych. To jest bardzo potrzebne ludziom wsparcie, upowszechnianie tego typu rozwiązań jest jak najbardziej społecznie korzystne. W mieszkaniach wspomaganych przebywa się 24 godziny na dobę, tam się mieszka. Warto, żeby centra mogły inwestować również w rozwój tej formy wsparcia” – argumentował przewodniczący.

Według informacji prezydenckiej Rady ds. Społecznych na 1 września 2024 r. w kraju funkcjonowało 77 centrów usług społecznych na terenie 15 województw.

Ustawa z 2019 r. była rezultatem inicjatywy ustawodawczej prezydenta RP. Daje ona gminom możliwość tworzenia centrów przez przekształcenie funkcjonujących w nich ośrodków pomocy społecznej albo powoływania wspólnych międzygminnych centrów, przy pozostawieniu ośrodków pomocy społecznej w każdej z tych gmin. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców można utworzyć centrum obok miejskiego ośrodka pomocy społecznej. (PAP)

pak/ jann/, fot. Łukasz Błasikiewicz / KPRP

Data publikacji: 28.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również