Prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej jest niewystarczający – uważa wiceminister Krasoń
- 03.12.2024
Prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej jest wysoce niewystarczający, a część zapisów nie realizuje konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych – powiedział 2 grudnia w TVN24 pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.
Krasoń został zapytany o prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, który na początku marca trafił do Sejmu.
Zdaniem Krasonia projekt prezydencki jest „wysoce niewystarczający” a część zapisów nie realizuje konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
„Mam głębokie poczucie, że tak ważne elementy całości systemu (…) powinny być przygotowywane mądrze” – ocenił. Dodał, że w okresie rządów PiS było za dużo „klecenia prawa na łapu-capu”.
Podkreślił, że projekt rządowy, który 29 listopada trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu, został przygotowany „dużo lepiej”.
Przypomniał, że zgodnie z rządowym projektem osoba z niepełnosprawnością będzie mogła sama wskazać, kto będzie pełnił funkcję jej asystenta.
„To nie będzie mógł być członek rodziny, ale pole wyboru jest naprawdę bardzo szerokie” – wskazał Krasoń.
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych podkreślił, że będzie starał się „podnieść rangę zawodu asystenta osoby z niepełnosprawnością tak, aby pieniądze za godzinę pracy takiego człowieka były naprawdę godne jego ogromnego zaangażowania i wysiłku”. Jak zastrzegł, wysokość wynagrodzenia będzie uzależniona od potrzeb osoby z niepełnosprawnością.
„Średnia godzinowa stawka asystenta w roku 2026, określona na potrzeby oceny skutków regulacji, to będzie w okolicach 60 zł brutto. Wydaje mi się, że jest to stawka, która pozwala myśleć bardzo optymistycznie, jeśli chodzi o budowę tego zawodu” – przekazał.
Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne i międzyresortowe, a następnie projekt trafi na Radę Ministrów i do Sejmu. „Mam nadzieję, że w pierwszym kwartale 2025 r. uchwalimy te przepisy” – ocenił.
Dodał, że zgodnie z prognozami usługa asystencji osobistej zacznie być realizowana w połowie 2026 r.
Projekt ustawy o asystencji osobistej zakłada, że osoba z niepełnosprawnością będzie mogła zdecydować, czy usługę ma dla niej świadczyć asystent, którego sama wybierze, czy osoba współpracująca z działającymi w jego okolicy organizacjami pozarządowymi lub w ramach systemu organizowanego przez powiat.
Zgodnie z projektem określony zostanie system wymagań dla asystentów, który obejmie odpowiednie szkolenia i weryfikację kwalifikacji i kompetencji.
Ustalanie prawa do asystencji osobistej będzie możliwe poprzez złożenie wniosku do właściwego wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Zostanie również przeprowadzona ocena potrzeb osoby z niepełnosprawnością co do asystencji osobistej na podstawie formularza samooceny takich potrzeb, wywiadu w miejscu zamieszkania i obserwacji.
Osoba z niepełnosprawnością będzie mogła wykorzystać przyznany jej wymiar asystencji osobistej w określonym czasie, co zapewni niezbędną elastyczność wsparcia i umożliwi korzystanie z niego zgodnie z potrzebami użytkownika. Osoba z niepełnosprawnością każdorazowo będzie określała zakres usługi, jaki ma obejmować asystencja.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r. (PAP)
iżu/ joz/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 03.12.2024 r.