Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

W Pałacu Prezydenckim 6 maja prezydent RP Andrzej Duda powołał Radę do spraw Społecznych. W skład Rady weszli wybitni specjaliści reprezentujący różne dyscypliny z zakresu nauk społecznych, m.in.: socjolodzy, pedagodzy, ekonomiści, politolodzy i prawnicy. 

Działania nowej Rady obejmą całość kwestii dotyczących polityki społecznej, w tym problematykę osób wykluczonych społecznie, starszych, samotnych, z niepełnosprawnościami.

Na pierwszym posiedzeniu Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że spektrum potrzeb i oczekiwań społecznych, a także wyzwań stawianych przez współczesny świat jest ogromne. – Polska rozwija się bardzo dynamicznie, ale to powoduje też zmianę mentalności pod względem wrażliwości społecznej. Zwróćmy uwagę na coraz większą dziś liczbę osób, nie tylko młodych, działających w ramach wolontariatu – powiedział.

Przypomniał, że przy okazji pandemii koronawirusa mogliśmy zaobserwować bardzo wiele form zaangażowania w pomoc potrzebującym: dostarczanie żywności i leków dla seniorów, wolontariat w punktach medycznych, aktywność żołnierzy WOT.
– Naszym obowiązkiem jest znalezienie różnych form możliwości realizacji potrzeby pomagania drugiemu człowiekowi tak ukierunkowanych, żeby rzeczywiście przynosiły one drugiemu człowiekowi pożytek. By ten zapał i to oddanie były w jak największym stopniu spożytkowane i wykorzystane – powiedział Andrzej Duda.

W posiedzeniu uczestniczyła m.in. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej – Powołanie Rady to moment na podsumowanie tego, co już jest za nami i co planujemy na przyszłość – powiedziała – Coraz sprawniej działają Centra Usług Społecznych, tworzone z dużym zaangażowaniem przez samorządy.

Minister Maląg zauważyła, że miniony, trudny rok, dzięki wdrażanej tarczy antykryzysowej i finansowej zakończył się uratowaniem wielu miejsc pracy. Ci, którzy mimo wszystko stracili pracę, mogli liczyć na dodatek solidarnościowy. Podkreśliła też rolę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w podejmowanych działaniach, zapobiegających niekorzystnym skutkom pandemii.

– Kolejna kadencja niesie ze sobą następne wyzwania, związane z szeroko rozumianą polityką społeczną oraz funkcjonowaniem systemu pomocy społecznej, w którym szykujemy się do dużej reformy – mówiła minister Maląg. Dodała, że liczy na współpracę z Radą w tym zakresie. Zadeklarowała również gotowość do pełnego współdziałania ze strony rządowej.

Na posiedzeniu Rada omawiała również plan działań na lata 2021–2025. Członkowie Rady zgłosili tematy, które chcieliby podjąć w ramach jej prac, m.in.: regulację działalności pomocowej czy asystencji osobistej niepełnosprawnych.

Info: prezydent.pl, gov.pl, oprac. rhr/, fot. Marek Borawski / KPRP

Data publikacji: 06.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również