3 grudnia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. I właśnie tego dnia w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom szczególnie zasłużonym w działaniach na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju.
Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku, na zakończenie trwającej od roku 1983 Dekady Osób Niepełnosprawnych.
Podczas tegorocznej uroczystości z udziałem Pary Prezydenckiej, uhonorowano odznaczeniami 61 osób z różnych środowisk, zarówno z niepełnosprawnościami, którzy na co dzień wspierają innych, jak i działających na ich rzecz, wspomagających na co dzień swoimi umiejętnościami, wiedzą i sercem.
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej, za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu paralimpijskiego otrzymał Patryk Chojnowski, Krzyże Oficerskie OPP za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania i aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami odebrały Elżbieta Głogowska i Małgorzata Tlałka-Długosz, zaś Krzyżem Kawalerskim za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej, za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami uhonorowano Roberta Andrzejuka i Krystiana Nidzgorskiego.
Prezydent RP Andrzej Duda wręczył także kilkudziesięciu odznaczonym Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi. Nadano je za osiągnięcia sportowe, osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej, propagowanie aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz za zasługi w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy.
– Każdemu z Państwa wręczając odznaczenie powiedziałem coś, co jest dla mnie niezwykle istotne, a mianowicie, podziękowałem za to, że tworzycie Państwo Polskę równych szans, nie równą dla wszystkich a równych szans. Czyli działacie Państwo tak, żeby każdemu dać to, co jest mu potrzebne, indywidualnie patrząc, by mógł funkcjonować w sposób jak najbardziej sprawny, tak jak inni, mimo wszystkich utrudnień z jakimi w życiu się boryka – powiedział prezydent Andrzej Duda zwracając się do odznaczonych.
W imieniu odznaczonych głos zabrał Piotr Iwanicki, który podziękował za wyróżnienie, które jak podkreślił: jest nie tylko docenieniem indywidualnych wysiłków, ale także uznaniem dla całej społeczności osób z niepełnosprawnościami oraz tych, którzy każdego dnia, z pasją i determinacją, wspierają nasze marzenia i dążenia. Każda o odznaczonych dziś osób niesie swoją indywidualną historię, walki, wytrwałości i wiary, w to, że bariery zarówno te fizyczne, jak i społeczne mogą zostać pokonane.
Jedną z osób, które odebrały w tym roku odznaczenie, jest wieloletnia prezeska Fundacji Aktywnej Rehabilitacji Elżbieta Głogowska. Zapytania o wrażenia związane z samą uroczystością i otrzymanym odznaczeniem powiedziała – Ten dzisiejszy dzień oznacza dla mnie przede wszystkim zauważenie i docenienie roli organizacji pozarządowych, takich jak Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, która od blisko 40 lat działa na rzecz środowiska osób po uszkodzeniu rdzenia kręgowego. A to odznaczenie to dostrzeżenie pracy tysięcy ludzi i ogromnego wysiłku samych osób niepełnosprawnych w dochodzeniu do poczucia własnej wartości, poprawy samooceny i kondycji, ale przede wszystkim przywrócenia wiary we własne możliwości i siły. A to jest ogromne ważne dla samego państwa, bo każdy obywatel jest ogromną wartością. Czy on jest z niepełnosprawnością czy jest pełnosprawny jest wartością dla kraju, w którym żyje, w którym pracuje, ma rodzinę. I to jest niezwykle cenne, że najwyższa władza państwowa, to doceniła. Ja odebrałam to odznaczenie osobiście, ale odebrałam je w imieniu fundacji, tych ludzi, którzy prawie przez 40 lat pracowali na to, co osiągnęliśmy.
Halina Guzowska, fot. Przemysław Keler / KPRP, autorka
Data publikacji: 04.12.2024 r.