Prezydent zaproponował ustawę, która rozwiązuje dylematy i wątpliwość podnoszone w przestrzeni publicznej

Prezydent zaproponował ustawę, która w praktyczny sposób rozwiązuje dylematy i wątpliwości podnoszone ostatnio w przestrzeni publicznej; jesteśmy gotowi bardzo szybko poddać ją dyskusji, uzgodnić ją i bardzo szybko wdrożyć – zapewnił 30 października premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda skierował 30 października do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jak oświadczył, propozycja, uwzględniając wskazania TK, przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w ub. tygodniu, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc, gdy orzeczenie TK zostanie opublikowane. Wyrok ten wywołał falę protestów w całym kraju.

Premier przyznał podczas konferencji prasowej, że ostatnio podzieliły Polaków sprawy światopoglądowe. Podkreślił jednak, że dzisiaj od spraw światopoglądowych ważniejsze jest zdrowie i życie ludzi. – Możemy się spierać o te bardzo ważne sprawy, o bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców, o to, żebyśmy razem mogli spędzać świata Bożego Narodzenia – apelował.

Podkreślił, że prezydent Andrzej Duda zaproponował projekt ustawy, „która w praktyczny sposób rozwiązuje te dylematy, wątpliwości, które stawiane były w przestrzeni publicznej”.

– Ustawę, którą jesteśmy gotowi bardzo szybko, nie tylko poddać dyskusji, uzgodnić ją, ale (także) bardzo szybko wdrożyć, tak żeby nie było wątpliwości co do tego, że jeżeli ciąża zagraża życiu, zdrowiu kobiety, jeżeli ciąża pochodzi z gwałtu lub z czynu zabronionego, to żeby jasne było dla wszystkich kobiet, że sprawy nie ulegają zmianie względem poprzedniego stanu prawnego – zapewnił.

Morawiecki zadeklarował gotowość do konsultacji z opozycją w tej sprawie.

– Chcemy przeprowadzić te konsultacje bardzo szybko i proces legislacyjny również bardzo szybko” – powiedział premier. – Jeśli będzie to możliwe po drugiej stronie, zapraszam przedstawicieli opozycji, jak najbardziej, w poniedziałek od rana, chociaż ja jestem gotów oczywiście nawet jutro, w sobotę, w niedzielę te rozmowy prowadzić – zapewnił.

Dodał, że chodzi o uniknięcie luk w przepisach i wątpliwości prawnych.

Dotychczas obowiązujące rozwiązania zawarte w ustawie z 1993 r. przewidują, że przerwanie ciąży może być dokonane w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety; gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (TK uznał tę przesłankę za niekonstytucyjną); gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu, kazirodztwa).

Prezydent proponuje, by do ustawy wprowadzić z powrotem trzecią przesłankę dopuszczającą przerwanie ciąży – wtedy, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne”. Nowela miałaby wejść w życie – zgodnie z projektem – w dniu następnym po jej publikacji. (PAP)

dka/ brw/ itm/, fot. Marcin Białek, CC BY-SA 3.0 / wikipedia.org

Data publikacji: 31.10.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również